Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saudi-Arabian urheiluministeriltä äreää tekstiä MM-kisaisännyyteen kohdistuvasta kritiikistä – "Syytökset ovat pinnallisia"

Saudi-Arabian urheiluministeri prinssi Abdulaziz bin Turki Al Faisal
Saudi-Arabian urheiluministeri prinssi Abdulaziz bin Turki Al Faisal2022 Anadolu Agency
Julkaistu 08.12.2023 19:10
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Saudi-Arabian valinta vuoden 2034 jalkapallon MM-kisojen isäntämaaksi on kerännyt kritiikkiä urheilumaailman keskuudessa. Saudi-Arabian urheiluministeri prinssi Abdulaziz bin Turki Al Faisal otti kantaa kritiikkiin.

Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa myönsi vuoden 2034 MM-kisaisännyyden Saudi-Arabialle, sillä muita hakemuksia ei kyseisille kisoille tullut. Fifa avasi isännyyshaun 4. lokakuuta ja ilmoitti haun päättyvän jo samaisen kuun lopussa.

Fifa oli julkistanut hakukriteerinsä kisoille vain viikkoa aiemmin, mikä teki monen halukkaan kisahakemuksen luomisesta mahdotonta. Fifa ilmoitti myös, että kisat myönnettäisiin vain Aasiaan tai Oseaniaan. Fifa muovasi myös stadionkriteerejään siten, että aiemman seitsemän sijaan ehdot täyttäviä stadioneita pitäisi olla hakuhetkellä valmiina neljä, kuten Saudi-Arabialla sattui olemaan.

Jo Qatarin MM-kisojen aikana Fifan toiminta keräsi runsaasti kritiikkiä osakseen. Ihmisoikeusasiat ja urheilupesu olivat teemoja, jotka toistuivat keskusteluista jo vuosia ennen viime vuonna pelattuja kisoja.

LUE MYÖS: Kommentti: Oksettavaa – jättijärjestön härski touhu ei kestä päivänvaloa

Samat aiheet nousivat Saudi-Arabian valinnan myötä taas pinnalle, sillä myöskään Saudi-Arabian ihmisoikeustilanne ei ole päätä huimaava. Saudi-Arabia on ennenkin harjoittanut urheilupesua siirtääkseen huomion muualle.

Saudi-Arabian urheiluministeri prinssi Abdulaziz bin Turki Al Faisal kommentoi maan kisaisännyyteen kohdistunutta kritiikkiä BBC:lle.

– Monet, jotka syyttävät meitä urheilupesusta, eivät ole koskaan käyneet Saudi-Arabiassa tai nähneet, mitä teemme. Syytökset ovat todella pinnallisia, bin Turki Al Faisal sanoo BBC:lle.

– 20 miljoonaa maamme populaatiosta on alle 30-vuotiaita, joten meidän on saatava heidät mukaan. Meillä on roolimme maailman urheilun kehittämisessä.

LUE MYÖS: Parjatusta liitosta raskauttavia tietoja – "Kaatanut miljardeja dollareita vaihtoehtoiseen todellisuuteensa"

Saudi-Arabia on viime vuosina isännöinyt useita merkittäviä urheilutapahtumia. Se on isännöinyt vuodesta 2021 lähtien F1-osakilpailua ja maassa on järjestetty myös useita nyrkkeilyotteluita.

Bin Turki Al Faisal vakuuttaa, että Saudi-Arabia osaa järjestää kunnolliset arvokisat.

– Olemme näyttäneet sen jo. Olemme isännöineet yli 85 maailmanlaajuista tapahtumaa ja tehneet niin korkeimmalla tasolla. Haluamme ihastuttaa maailmaa urheilun kautta. Toivottavasti ihmiset saavat vuonna 2034 ainutlaatuiset MM-kisat, bin Turki Al Faisal sanoo.

Kysymykset maan ihmisoikeustilanteesta urheiluministeri kuittasi kierrellen.

– Jokaisella maalla on varaa parantaa. Kukaan ei ole täydellinen. Tiedostamme sen ja nämä tapahtumat auttavat meitä muovaamaan paremman tulevaisuuden kaikille. Kaikki ovat tervetulleita kuningaskuntaamme, bin Turki al Fais sanoo.

LUE MYÖS: Amnesty: Fifan ja Qatarin lupaukset siirtotyöläisille ovat osoittautuneet tyhjiksi

Lisää aiheesta:

"Monet kuolevat" – näistä syistä Saudi-Arabian MM-kisoja kritisoidaanParjatusta liitosta raskauttavia tietoja – "Kaatanut miljardeja dollareita vaihtoehtoiseen todellisuuteensa"Fifan puheenjohtaja astui julkisuuteen hämärän tempun jälkeen – Australia hämmästyiFifa taas myrskyn silmässä – yhteistyö naisia alistavan Saudi-Arabian kanssa järkyttää MM-kisojen järjestäjiä: "Olemme hyvin pettyneitä"Gianni Infantinon käsittämätön puhe aiheutti kohun – ja juuri se oli Fifa-pomon tarkoitus, uskoo asiantuntija: "Sitä viestiä en unohda piakkoin"Lionel Messi teki kyseenalaisen sopimuksen Saudi-Arabian kanssa – saa nyt rajua kriitiikkiä: "Myi itsensä paholaiselle"
MM-jalkapalloJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jalkapallo
  • 20.10.11:24
    Jalkapallo

    Ruotsilta jättipalkkaus – Valioliigasta potkittu valmentaja sisään

  • 15.10.09:23
    MM-karsinnat

    Ensimmäinen MM-paikka Eurooppaan – jalkapallon jättikisoissa jo 28 maata

  • 13.10.21:52
    MM-karsinnat

    Jalkapallon pikkuvaltio teki historiallisen tempun

  • 3.10.08:23
    Fifa

    Donald Trumpille tyly näpäytys

  • 26.9.13:42
    Jalkapallo

    Donald Trumpilta huima väläytys MM-jalkapallosta: "Jos en luota..."