Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Särkänniemessä kummastellaan Australian huvipuistoturmaa: "Ei olisi mahdollinen Suomessa"

0:59Neljä ihmistä kuoli huvipuistoturmassa Australiassa
Julkaistu 25.10.2016 17:39
Toimittajan kuva

Minna Karkkola

minna.karkkola@mtv.fi

Suomenkin huvipuistoissa on Australian turmalaitetta muistuttavia koskenlaskulaitteita. Neljä ihmistä sai tänään surmansa Gold Coastin kaupungissa Queenslandissa Dreamworld-huvipuiston koskenlaskuradalla.

Australian turmassa kuoli kaksi naista ja kaksi miestä. Thunder River Rapids -laitteessa ihmiset syöksyvät alas vesirännejä pyöreillä lautoilla. Yksi lautoista kaatui tuntemattomasta syystä, jolloin kaksi ihmistä putosi ja kaksi jäi loukkuun kaatuneen lautan alle.

Huvipuiston henkilökunta yritti auttaa lautan alle jääneitä laskemalla veden pois laitteesta, mutta se ei auttanut.

Särkänniemen toimitusjohtaja Miikka Seppälä ihmettelee Australian turmaa. Tiedot turmasta ovat vielä vajavaisia, joten sitä on vaikea kommentoida tarkemmin, hän painottaa.

Tämän hetken tietojen perusteella Seppälä pitää tapahtumia kuitenkin mystisinä.

Vastaavaa ei hänen mukaansa voi tapahtua Suomessa. Särkänniemessä on samantyyppinen laite nimeltä Koskiseikkailu. 

– Australian turmalaitteen valmistajasta ei ole tarkkaa tietoa, mutta ilmeisesti laite on valmistettu vuonna 1986. Meidän laitteemme on valmistettu 2000-luvulla ja se on kaikkien turvallisuusmääräysten mukainen, hän sanoo.

Seppälän mukaan jo automatiikka pysäyttäisi laitteen, jos jotakin sattuisi. Särkänniemen Koskiseikkailussa ei myöskään kiinnittäydytä laitteeseen vöillä turvallisuussyistä. Lisäksi paikalla on useampi laitteenhoitaja, jotta laite saadaan pysähtymään ajoissa mahdollisissa vaaratilanteissa.

– Suomen vastaavan idean laitteissa ei pitäisi millään olla mahdollista, että tapahtuisi mitään vastaavaa.

Seppälän mukaan Särkänniemessä seurataan tarkkaan, mitä maailmalla tapahtuu ja peilataan omaa toimintaa tapahtumiin. Seppälä kertoo saaneensa Koskiseikkailun valmistajalta tiedon, että Australian laite ei ole saman valmistajan käsialaa.

Lisää aiheesta:

Linnanmäki ja Särkänniemi perustelevat MTV:lle, miksei Saudi-Arabian huvipuistoturma voisi tapahtua SuomessaOnnettomuustutkija tiukkana pomppulinnojen turvatoimista: "Ei ole rakettitiedettä, eikä maksa mitään"Yhdysvalloissa 11-vuotias poika kuoli huvipuistolaitteessa – Suomessa käytössä saman valmistajan laitteitaKaksi kuoli ja 27 loukkaantui, kun huvipuistolaite hajosi Intiassa – samannäköinen laite myös Särkänniemessä: "Kaikkiin huvipuistoihin liittyvät turmat otetaan vakavasti"Huvipuistoissa laitteen jumiutumiset ovat tavallisia, mutta onnettomuudet harvinaisia – turvallisuutta valvotaan pistokokeilla9-vuotias putosi laitteesta Linnanmäellä – toimitusjohtaja onnettomuudesta: "Tällaista ei ole ikinä tapahtunut"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:47
    Koulu

    Elämänkatsomustieto ja islam entistä suositumpaa peruskoulussa

  • 15:14
    Finnair

    Pesumoka paisuu: Finnair peruu lisää lentoja – korvaavia koneita Tanskasta

  • 14:46
    Venäjä

    Oikeus päätti: Yli neljä miljardia takavarikoitua venäläisomaisuutta jää Suomelle

  • 14:00
    Ukrainan sota

    Puolustusministeri Häkkänen: Suomi mukaan Ukrainan tukemiseen yhdysvaltalaisaseilla

  • 13:10
    Rikosepäilyt

    Poliisi varoittaa uudenlaisesta huijauksesta – pankin turvahenkilönä esiintynyt vei naiselta 24 000 euroa