Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Antti Pylväs/Ville Ranta
Julkaistu 17.01.2019 06:36

Salla Laurila

Oululainen sarjakuvataiteilija Ville Ranta otti viimeisessä Demokraatti-lehden pilapiirroksessaan kantaa Oulua pahasti järkyttäneeseen seksuaalirikoskohuun. Pilapiirros kuumensi tunteita niin paljon, että kun hän jakoi Demokraatin linkin kuvaan Facebook-sivuillaan, seurauksena oli ilmiantojen vyöry sekä Rannan tilin jäädyttäminen vuorokauden ajaksi.

Oululainen sarjakuvataiteilija Ville Ranta, 40, piirsi Demokraatti-lehden viimeiseen pilapiirrokseen kannanottonsa keskustelua kovasti aiheuttaneeseen Oulun seksuaalirikosvyyhtiin.

Rannan mukaan aihe pilapiirrosaihe oli hankala, koska julkinen keskustelu lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä käy tällä hetkellä kuumana. Myös Ranta on järkyttynyt julki tulleista seksuaalirikostapauksista.

– Halusin piirtää kuvaan kaikkia polttelevan ilmiön, eli turvapaikanhakijan, joka on syyllistynyt raiskaukseen. Lisäksi halusin piirtää mukaan äijäpiirit, jotka nyt puolustavat naisia, kun rikokseen on syyllistynyt ulkomaalainen henkilö, mutta jos rikokseen olisi syyllistynyt joku muu, samat ihmiset olisivat naisten oikeuksia vastaan.

– Miehet, jotka normaalisti vastustavat feminismiä, ilmoittautuvat naisten puolustajiksi.


Seksuaalisesta häirinnästä yhteiskunnallinen ongelma

Ranta kertoo MTV Uutisille, että hän haluaa pilapiirroksella ottaa kantaa siihen, miksi vasta ulkomaalaisten tekemät raiskaukset ovat tehneet seksuaalisesta ahdistelusta yhteiskunnallisen ongelman.

– Seksuaalisesta häirinnästä on puhuttu #metoo-kampanjan alkamisesta lähtien ja nyt tästä on tullut yhteiskunnallinen kysymys, kun on tapahtunut ulkomaalaisten tekemä rikos. Siksi halusin piirtää myös naisten puolustajat ilman housuja.

Pilakuva sai aikaan heti julkaisun jälkeen palautteiden vyöryn. Lopulta Rannan Facebook-tili ilmiannettiin niin monta kertaa, että se suljettiin vuorokauden ajaksi.

– Ilmiö ei sinänsä ole uusi ja osasin varautua vihaiseen palautteeseen. Usein, kun teen pilapiirroksia maahanmuuttoon liittyvistä aiheista, ne keräävät paljon vihaisia kommentteja ja vihaviestejä. Tämä oli kuitenkin ensimmäinen kerta, kun palaute johti Facebookista blokkaamiseen yhteisönormien rikkomisen vuoksi.

Sarjakuvataiteilija Ville Ranta otti kantaa seksuaalirikoskohuun: Piirros raiskaajasta ja "äijäpiiristä" ilman housuja aiheutti ilmiantojen vyöryn – Rannan Facebook-tili jäädytettiin


Facebookin yhteisönormien vastaista materiaalia ovat esimerkiksi vihapuhe, alastomuus ja väkivaltainen sisältö.

Ville Ranta sanoo, että lisäksi osa Twitterissä keskustelijoista ymmärsi myös Rannan sopimuksen päättyneen Demokraatti-lehdessä pilakuvan vuoksi. Tästä ei kuitenkaan ollut kyse, vaan pilakuva oli viimeinen sopimuksen mukaisesti.

Kritiikkiä piirroksista usein, häirintää harvemmin

Ville Ranta on kritisoinut pilakuvissaan ajan saatossa muitakin tunteita kuumentavia aiheita, kuten esimerkiksi islamia.

Islamia kritisoivat pilapiirrokset ovat Rannan mukaan keränneet kriittistä palautetta rasismia vastustavilta tahoilta ja kansalaisjärjestöiltä, mutta häirintää tai somekohuja niistä ei ole toistaiseksi syntynyt.

– Maahanmuuttajaryhmät, jotka voisivat loukkaantua islamin kritisoinnista, eivät ole netissä yhtä aktiivisia kuin erittäin aktiiviset kansallismieliset piirit, Ranta arvioi.

Lisää aiheesta:

Ville Ranta muistelee Charlie Hebdon iskua: "Vilunväristyksiä, kun kollegoita murhataan kasapäin"Perussuomalainen nuoriso julkaisi videon miestä seuraavista hahmoista mustissa säkeissä – muslimifoorumin pääsihteeri: "Lapsellinen teko"Ville Ranta MTV:lle Erdogan-kuvastaan: "Yhteydenotot, joiden mukaan olen pilannut Suomen Nato-jäsenyyden, naurattavat minua"Eturivin punk-solisti Anni Lötjönen ei ole kokenut punk-piirejä turvallisiksi – väkivaltaan suhtauduttu "omituisen hyväksyvästi"Kotimaisissa musiikkipiireissä kuohuu: Punkstoo-tili paljastaa laajan ilmiön seksuaalista häirintää, väkivaltaa ja ahdistelua – "Ei epäilystä, etteivät olisi totta"Helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu pilkkasi perussuomalaisia Twitterissä – alatyylisen kuittailun kohteeksi joutunut Sebastian Tynkkynen: "Se todella hämmentää"
OuluSeksuaalirikoksetKulttuuriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Oulu
  • Eilen10:15
    Väkivaltarikokset

    Oulun keskustassa väkivallanteko – vakavat seuraukset

  • ti19:35
    Henkirikokset

    Ei herkille: Oulun murhasyytetty jakoi somessa karmeita kuvia uhrista ennen kuin soitti 112:een: "Petturin palkka on kuolema"

  • ti11:10
    Henkirikokset

    Ruotsalainen löi pesäpallomailalla 10 kertaa puolustuskyvytöntä miestä – Oulun Korvensuon murha oikeudessa

  • ma12:18
    Henkirikokset

    Oulun tappo: Jo kolmas henkilö vangittu

  • 24.10.22:32
    Opiskelu

    "Maailman onnellisin opiskelija" – Oulun yliopistossa ainutlaatuista kurssitarjontaa