Mikkelissä asuvan Sari Räsäsen ja hänen perheensä joulupäivän ilta päättyi sokkiin ja järkytykseen. Joulureissulta palannutta lapsiperhettä odottivat takapihan oven rikottu lasi ja täysin pengottu ja sotkettu asunto.
Räsäsen mukaan murtautuja oli vienyt mennessään muun muassa läppärin, vahvistiminen, tablettitietokoneen ja design-astioita.
– Selvästi tällä hääränyt ihminen on ollut epätoivoinen. Lapsiperheelle menetykset ovat todella isoja, vaikka täällä mitään aivan järjettömän arvokasta ei olekaan ollut, Räsänen sanoo.
Perheen mukaan sekasorron ja pengottujen paikkojen määrän perusteella pitkäkyntinen oli käyttänyt tekoonsa runsaasti aikaa. Varas oli sytyttänyt hääriessään talossa jopa joulukuusen valot.
– Lapsista ehkä pahimmalta tuntui, kun koulupöydän laatikkoa oli tongittu ja lapsen lompakosta oli viety pienet hilutkin.
Varkaan mukaan olivat kelvanneet myös muun muassa sormiparistot ja asunnosta löytynyt yksi pullo väkevää alkoholia. Lääkekaappi oli niin ikään pengottu.
Naapurit ja läheiset tukena
Järkyttynyt perhe soitti ensin hätänumeroon ja heidät ohjeistettiin poistumaan talosta. Paikalle saapuneet poliisit hälyttivät paikalle tutkijat Joensuusta saakka, mikä vei runsaasti aikaa.
