Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sari Multala Kurrin ja Koivun jalanjäljissä

Sari Multala
Sari MultalaVesa Koivunen/SPV
Julkaistu 10.12.2015 13:27

MTV SPORT

Purjehduksen maailmanmestari, kansanedustaja Sari Multala on ehdolla Kansainvälisen Olympiakomitean (KOK) urheilijavaliokuntaan.

KOK:n urheilijavaliokunnassa ovat suomalaisurheilijoista aiemmin vaikuttaneet Jari Kurri (2002-2006) ja Saku Koivu (2006-2014).

Valiokuntapaikat ratkaistaan urheilijoiden äänestyksessä Rion olympialaisissa elokuussa 2016, jolloin valiokuntaan valitaan uusina jäseninä neljä urheilijaa neljästä eri kesälajista. Valittujen henkilöiden toimikausi kestää kahdeksan vuotta, ja heistä tulee samalla KOK:n jäseniä.

- Urheilijat ovat urheilun ytimessä, eikä heidän ääntään voi sivuuttaa päätöksenteossa. Urheilulla on myös merkittävä asema yhteiskunnassa. Haluan kantaa vastuuni siinä työssä, jolla osoitetaan, että urheilu voi jatkossakin olla tasa- ja moniarvoista sekä eettisesti ja ekologisesti kestävää, Multala perustelee ehdokkuuttaan.

Ehdolle asetettujen urheilijoiden valintakriteerinä on osallistuminen Rion tai Lontoon kesäolympialaisiin. Multala on edustanut Suomea Sydneyn ja Ateenan olympialaisissa vuosina 2000 ja 2004 sekä Lontoossa vuonna 2012. Sydneyssä ja Ateenassa hän kilpaili E-jollissa ja sijoittui molemmissa kisoissa viidenneksi. Lontoossa Multala oli Laser Radial -luokassa oli 7:s. Urheilu-urallaan Multala voitti kolme maailmanmestaruutta, kaksi Euroopan mestaruutta ja kahdeksan muuta arvokilpailumitalia.

Lähde: Suomen Olympiakomitean tiedote

Lisää aiheesta:

Ilkka Herola tehtävään, jossa ovat olleet Jari Kurri ja Saku Koivu? Emma Terho voitti Jelena Isinbajevan – suomalaiselle merkittävä pesti KOK:ssaEmma Terho KOK:n urheilijavaliokuntaan tuoreen olympiavoittajan kanssaIsinbajeva äänestettiin Kansainväliseen Olympiakomiteaan - Suomen ehdokas jäi kauasKOK:n uusi jäsen Sari Essayah ja ensimmäiset linjanvedotSari Essayah ehdolla huippupestiin
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 06:30
    Amerikkalainen jalkapallo

    22-vuotias suomalaisjärkäle pelaa USA:ssa miljoonien edessä – kohti NFL-unelmaa "päivä kerrallaan"

  • 06:04
    Liiga

    Jonne Virtasesta leviteltiin aikamoista kuvaa

  • Eilen22:17
    NHL

    Venäläistähti Aleksandr Ovetshkinista päivitys

  • Eilen21:22
    Veikkausliiga

    HJK ja Ilves tarjosivat jännärin – kutkuttava tilanne kärjessä

  • Eilen21:03
    Koripallo

    Partizan: Miikka Muurinen jäi Serbian pääkaupunkiin