Sanna Marin ja Markus Räikkönen nähtiin Emma-gaalan kutsuvieraiden joukossa.
Pääministeri Sanna Marin nähtiin perjantaina 6. toukokuuta Emma-gaalan punaisella matolla, jonne hän saapui yhdessä puolisonsa Markus Räikkösen kanssa. Tulevat päivät ja viikot ovat eduskunnalle merkittäviä, sillä pian ratkeaa hakeeko Suomi Nato-jäsenyyttä. Kiireistä huolimatta Marin kertoi Emma-gaalassa halunneensa itse osoittaa arvostustaan myös suomalaiselle musiikille.
– Kyllä kaikki tietenkin hoidetaan, mutta tänään olen juhlimassa suomalaista musiikkia ja se ansaitsee myös tunnustusta ja arvostusta, se on arvokas asia.
Marin kertoi uskovansa, että musiikki ja varsinkin Euroviisujen kaltaiset tapahtumat ovat tässä maailmantilanteessa erittäin merkittäviä valonpilkahduksia Euroopassa, jossa turvallisuustilanne on muuttunut Venäjän hyökättyä Ukrainaan 24. helmikuuta. Sota Ukrainassa jatkuu yhä.


