Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sami Pajari voitti junioreiden maailmanmestaruuden! 19-vuotias lahjakkuus teki MM-rallihistoriaa

Sami Pajari, 19, on junioreiden maailmanmestari.
Sami Pajari, 19, on junioreiden maailmanmestari./All Over Press
Julkaistu 17.10.2021 15:06
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

19-vuotias Sami Pajari kruunattiin sunnuntaina Espanjan MM-rallissa junioreiden maailmanmestariksi.

LUE MYÖS: Thierry Neuville ykkönen Espanjassa – Toyotan mestaruusjuhlat siirtyivät äärimmäisen niukasti

Pajari nousi JWRC-luokan kärkeen lauantaiaamuna, kun hänen kanssaan mestaruudesta taistellut britti Jon Armstrong teki ajovirheen ja juuttui pellolle viideksi minuutiksi. 

Mestaruus sinetöityi lopulta kauden toisella luokkavoitolla. Suomalaisten kaksoisvoiton junioriluokassa varmisti Lauri Joona. Armstrong jäi neljänneksi.

Pajari vei mestaruustaistelun Armstrongia vastaan nimiinsä pistein 120–107. Pajarin kartturina toimi Marko Salminen.

Samalla Pajarista tuli historian ensimmäinen suomalainen junioreiden maailmanmestari. Hän on myös vuodesta 2001 kilpaillun luokan nuorin mestari. Ensimmäinen junioreiden maailmanmestari oli 27-vuotias Sébastien Loeb.

 – En tiedä, mitä sanoa, Pajari sanoi makean naurun saattelemana kuultuaan WRC All Live -lähetyksessä saavutuksestaan heti viimeisen ek:n maalissa.

– Nuo ovat todella isoja sanoja. en tiedä, mitä sanoa. Olen niin kiitollinen monille ihmisille, jotka ovat tehneet tämän mahdolliseksi. Ympärilläni on monia ihmisiä, jotka ansaitsevat tämän. En se ollut pelkästään minä. Mutta hyvä näin ja kiitos kaikille.

Kuljettajat kilpailevat junioriluokassa keskenään samanlaisilla yksilitraisilla Ford Fiesta R2 -autoilla. 

Lisää aiheesta:

Sensaatiokuskilta taas temput MM-rallissa – "Aivan uskomatonta"Sami Pajari pääsi tuulettamaan WRC2-mestaruutta – vuolaat kiitokset maalissa: "Teimme tämän yhdessä"MM-rallin suomalaisvoittaja yllätettiin historiafaktalla Toyotasta – "Oletko varma?"Rallin supertähtien takana käytiin ikimuistoinen sekuntitaistelu – tätä se merkitsi: "Hullua"Lauri Joona kruunattiin WRC3-luokan mestariksi – minuutin myöhästyminen kävi kilpakumppanille kalliiksiRallin MM-sarjassa tehtiin suomalaishistoriaa – "Ei tällaista ihan joka päivä tapahdu"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • Eilen19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"