Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Salo: Ei hyvä juttu Heikille

Heikki Kovalainen. Kuva: Clive Mason/GETTY.
Heikki Kovalainen. Kuva: Clive Mason/GETTY.GETTY
Julkaistu 04.11.2009 11:52

Toyota-tallissa formula ykkösiä vuosina 2001-2002 ajanut Mika Salo ei yllättynyt japanilaisvalmistajan vetäytymisestä. Hänen mielestään talli ei olisi ollut Heikki Kovalaiselle ihanteellinen työnantaja.

- Mikäli Kimi (Räikkönen) menee McLarenille, Kovalainen joutuu yhteen uusista talleista. Se ei ole mikään hyvä juttu Heikille, Salo sanoo.

Hän kertoo, että Toyota olisi muutenkin ollut hankala paikka työskennellä.

- Joka aamu kun herää, on ensimmäisenä mielessä, että onko työpaikkaa, kun menee sinne. Siellä on heilunut kaikkien pallit siitä lähtien, kun minä olin siellä 2000-luvun alussa.

Toyotan päätös seurata viime kauden päätteeksi vetäytynyttä Hondaa ei yllättänyt Saloa. Concorde-sopimuksen korvausten lisäksi Salo muistuttaa, että Toyotalla on Kölnissä tuhat työntekijää, mikä lisää kustannuksia entisestään.

- Tuo oli vähän odotettavissa. Toyotalla on mennyt tosi kovaa monta vuotta ja nyt oli tulossa ensimmäistä kertaa tappiota autofirmalle. Se on japanilainen tapa toimia, että reagoidaan noin, Salo painottaa.

Tallin moottoriurheilujohtaja John Howett kuulutti vielä kauden lopussa, että talli on kiinnostunut Räikkösen hankkimisesta tallin ensi kauden kuljettajaksi.

- Se oli enemmänkin vain Howettin juttuja. Eihän hän päätä Kimin jatkosta. Sen päättävät nämä vanhat herrat Japanissa.

- Olisi ollut hauskaa, jos Kimi olisi tehnyt sinne kolmeksi vuodeksi sopimuksen isolla rahalla, niin olisi saanut kolme vuotta rahaa tekemättä mitään, Salo naurahtaa.

Lisää aiheesta:

Oskari Saari: Kubica on yksi F1-sarjan superkuskeistaSchumi vaati taas Nicon numeronPetrov pääsee rattiin ennen KubicaaForce India aloittaa testit vanhalla autollaKovalainen: En ole kuullut Kimistä mitäänVettelin kotikaupunki hullaantui - F1-mestari jopa leivoksissa
Saksa 2009

Tuoreimmat aiheesta

Saksa 2009
  • 08.02.201117:29
    Saksa 2009

    Oskari Saari: Kubica on yksi F1-sarjan superkuskeista

  • 27.01.201112:30
    Saksa 2009

    Schumi vaati taas Nicon numeron

  • 25.01.201118:37
    Saksa 2009

    Petrov pääsee rattiin ennen Kubicaa

  • 07.01.201106:46
    Saksa 2009

    Force India aloittaa testit vanhalla autolla

  • 08.12.201011:04
    Saksa 2009

    Kovalainen: En ole kuullut Kimistä mitään