Salibandyn MM-joukkueeseen yhdeksän ensikertalaista

Suomen salibandymaajoukkueen maalivahti Tomi Ikonen (vas), puolustaja Lauri Stenfors ja hyökkääjä Miko Kailiala Göteborgin MM-kisoihin lähtevän maajoukkueen tiedotusitlaisuudessa
Suomen salibandymaajoukkueen maalivahti Tomi Ikonen (vas), puolustaja Lauri Stenfors ja hyökkääjä Miko Kailiala Göteborgin MM-kisoihin lähtevän maajoukkueen tiedotustilaisuudessa.Lehtikuva
Julkaistu 13.11.2014 14:24

MTV SPORT-STT

Suomen joukkueeseen salibandyn miesten MM-kilpailuihin on nimetty yhdeksän arvoturnausten ensikertalaista. 

Päävalmentaja Petri Kettusen julkistamassa joukkueessa kokemusta edustavat hyökkääjät Mika Kohonen ja Tero Tiitu sekä puolustajat Juha Kivilehto ja Tatu Väänänen.

Göteborgissa pelattava MM-turnaus alkaa 5. joulukuuta ja päättyy 14. joulukuuta. Suomi kohtaa alkulohkossa Saksan, Latvian ja hallitsevan mestarin Ruotsin.  

Suomen joukkue MM-kisoihin:

Maalivahdit:
Eero Kosonen (Happee, Jyväskylä)
Tomi Ikonen (Oilers, Espoo).

Puolustajat:
Juha Kivilehto (SPV, Seinäjoki)
Tommi Aro (Tapanilan Erä, Helsinki)
Risto Töllikkö (NST, Lappeenranta)
Janne Lamminen (Classic, Tampere)
Nico Salo (Classic)
Tatu Väänänen (Wiler-Ersigen, Sveitsi)
Lauri Stenfors (SSV, Helsinki)

Hyökkääjät:
Jami Manninen (Happee)
Eemeli Salin (Koovee, Tampere)
Mika Moilanen (Helsinborg, Ruotsi)
Miko Kailiala (SSV)
Kari Koskelainen (Chur, Sveitsi)
Lauri Kapanen (Tapanilan Erä)
Jani Kukkola (Helsinborg)
Oscar Hänninen (Oilers)
Rickie Hyvärinen (Storvreta, Ruotsi)
Mika Kohonen (Storvreta)
Tero Tiitu (Falun, Ruotsi)

Päävalmentaja: Petri Kettunen. 

Juttua päivitetty klo 15.54: Salibandyliitto korjasi, että joukkueessa on yhdeksän ensikertalaista. 

Tuoreimmat aiheesta

Salibandy