Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saksa aloittaa 12–15-vuotiaiden lasten koronarokotukset kesäkuussa

3:55Voiko rokottamattoman lapsen ottaa mukaan ulkomaille? THL:n Hanna Nohynek vastaa koronakysymykseenVideo: Voiko lapsen kanssa matkustaa ulkomaille, jos vanhemmat ovat saaneet molemmat rokotteet? THL vastaa
Julkaistu 27.05.2021 23:48

MTV UUTISET – STT

Saksa aloittaa 12–15-vuotiaiden lasten koronarokotukset 7. kesäkuuta, liittokansleri Angela Merkel kertoo.

Euroopan lääkeviraston (EMA) odotetaan antavan Pfizerin ja Biontechin rokotteelle käyttöluvan tuossa ikäryhmässä huomenna.

Tällä hetkellä rokote on hyväksytty käyttöön yli 16-vuotiaille. Saksan viranomaiset ovat arvioineet, että rokotetta suositellaan vain lapsille, jotka kuuluvat perussairauksien takia riskiryhmiin.

Merkel viestitti vanhemmille, että lasten rokottaminen ei ole pakollista eikä rokote ole edellytys kouluun tai lomamatkoille pääsemiselle.

Liittokansleri huomautti, että rokotusaikoja ei ole heti riittävästi kaikille lapsille. Tarkoituksena on, että kaikki halukkaat saisivat vähintään yhden rokoteannoksen elokuun loppuun mennessä eli ennen uuden kouluvuoden alkua.

Yhdysvalloissa ja Kanadassa on jo aiemmin aloitettu 12–15-vuotiaiden rokottaminen.

Lasten rokottamista on pidetty tärkeänä laumasuojan saavuttamisen kannalta, sillä vaikka koronavirustartunta harvemmin aiheuttaa lapsissa vakavia oireita, lapset voivat kuitenkin tartuttaa virusta muihin.

Toisaalta jotkut asiantuntijat ovat kehottaneet olemaan kiirehtimättä lasten rokottamisessa, sillä rokotteita on edelleen käytössä rajallisesti ja lasten riski sairastua vakavasti on vähäinen.

Rokottaminen alkoi Saksassa verkkaisesti, mutta tahti on kiihtynyt huomattavasti viime viikkoina. Saksassa yli 40 prosenttia aikuisista on nyt saanut ensimmäisen rokoteannoksen, ja 15 prosenttia on saanut molemmat annokset.

Lue myös: Voiko rokottamattoman lapsen ottaa mukaan ulkomaille? THL:n vastaa syksyn matkasta haaveileville

Lisää aiheesta:

Pfizerin rokote hyväksyttiin Yhdysvalloissa 5–11-vuotiaille – rokotukset voivat alkaa lähiviikkoinaYli 10 prosenttia kansasta ei ole rokotusten piirissä: Alle 12-vuotiaita suomalaisia on 670 000Euroopan lääkevirasto arvioi Pfizerin rokotteen käyttämistä 12–15-vuotiailla Pfizerin koronarokotetta EU:ssa 12-vuotiaille jo kesäkuussa? Rokotetta tutkittu jo puolivuotiailla, tuloksia syksylläMilloin alle 12-vuotiaita lapsia voidaan alkaa rokottaa Suomessa koronavirusta vastaan? Asiantuntija vastaaRanskan viranomaisilta ainutlaatuinen suositus: Yksi rokotepiikki riittää niille, jotka ovat jo sairastaneet koronan
KoronarokotusSaksaLapsetNuoretUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti