Helmi julkaisee otteita rakastetun kirjailijan hätkähdyttävästä elämäkerrasta.
Maailmankuulun menestyskirjailijan ja mm. Madonnan ihaileman Alkemisti-kirjan kirjoittajan Paulo Coelhon elämäkerta on hurjaa luettavaa. Helmi pääsi kurkistamaan 16.3. ilmestyvän Paulo Coelho – Sanojen alkemisti kirjan sisältöön ja poimii kuluvalla viikolla iloksesi parhaita paloja kohutusta uutuuskirjasta. Paulo Coelho – Sanojen alkemisti kirjan on kirjoittanut Fernando Morais.
Ensimmäinen ote: Sähkösokkeja tunnetulle kirjailijalle
Sunnuntailounaan jälkeen syyskuussa 1966 Paulo harhaili pyjama yllään pitkin käytäviä. Hän oli lukenut läpi edellisenä päivänä viimeistelemänsä ”Lepovankilan balladin” ja oli ylpeä 35 konekirjoitusarkin nipusta, jonka oli saanut aikaan puolessatoista kuukaudessa mielisairaalassa. Rehellisesti sanottuna teksti ei ollut kovinkaan kaukana innoittajastaan, irlantilaisen Oscar Wilden vuonna 1898 kirjoittamasta runosta ”Balladi Readingin vankilasta”, joka kuvasi Wilden homoseksuaalisuuden harjoittamisesta saamaa kahden vuoden vankeusrangaistusta viktoriaanisessa Englannissa.
Lukiessaan viimeisen sivun loppurivin ”Nyt aloitan kokonaan alusta” Paulo olisi voinut vannoa, etteivät ne neljä sanaa olleet mikään turha korulause. Alusta aloittamisella oli yksi ainoa merkitys: päästä mahdollisimman pian pois sairaalahelvetistä ja aloittaa elämä alusta. Muuan kammottava ajatus tuntui päivä päivältä todemmalta: jos asia riippui lääkäreistä ja hänen vanhemmistaan, hän saisi homehtua yhdeksännessä kerroksessa vielä pitkään.
Ajatuksiinsa vaipuneena hän ei huomannut kahta hoitajaa, jotka tulivat hakemaan häntä toiseen osaan rakennusta. He ohjasivat hänet pieneen huoneeseen, jossa oli laatoitettu lattia ja kaakeloidut seinät. Tohtori Benjamim odotti kammiossa, jonka keskellä oli paksulla kumipeitteellä päällystetty vuode ja sen vieressä pieni kotimuuntajan näköinen laite johtoineen ja vipuineen – samanlainen laite, jolla poliisit kiduttivat vankejaan saadakseen nämä tunnustamaan – ja Paulo kauhistui.
