Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sähköpotkulautailijoiden ikää on vaikea valvoa – "Tärkein turvallisuustekijä löytyy tangon ja takapyörän välistä"

1:58Helsingissä sattunut tällä viikolla jo kaksi skuuttionnettomuuttaPoliisi ja Liikenneturva ratsasivat keskiviikkona sähköpotkulautailijoiden liikennekäyttäytymistä Helsingissä. Kaupungissa on sattunut kaksi skuuttiturmaa tällä viikolla.
Julkaistu 15.05.2025 13:48

MTV UUTISET – STT

Yritykset suhtautuvat myönteisesti ajatukseen, että laissa olisi alaikäraja lautojen käyttäjille.

Vaikka sähköpotkulautoja vuokraavilla yrityksillä on käyttäjille usein 18 vuoden ikäraja, on laudalla huristelijan ikää todellisuudessa vaikea valvoa mitenkään.

Suomessa neljässä kaupungissa lautoja vuokraavan Voin yhteiskuntasuhdevastaavan Hannu Oskalan mukaan yritys kannattaa ikärajoihin puuttumista lainsäädännöllä.

–  Me kannatamme voimakkaasti valtakunnallista lakia, joka olisi signaali nuorille, vanhemmille, yhtiöille ja myös poliisille, joka voisi sitä valvoa, Oskala sanoo.

Eduskunta käsittelee parhaillaan sähköpotkulautoja koskevaa lakia. Laissa on tarkoitus säännellä mikroliikkumista. STT:n tietojen mukaan ikäraja-asia on ollut esillä valiokuntakäsittelyn yhteydessä. Valiokunnan mietintö voi valmistua jo perjantaina tai ensi viikolla.

Lue myös: Tässä risteyksessä 14-vuotias törmäsi 92-vuotiaaseen sähköpotkulaudalla 

Vanhemmat vastuuseen

Oskala peräänkuuluttaa vanhempien vastuuta.

– Julkinen keskustelu on hyvästä. Nämä palveluthan eivät ole ilmaisia, ja tämä herättää toivottavasti vanhemmat tsekkaamaan, että mitä siellä heidän luottokorttilaskullaan on.

Julkisella keskustelulla Oskala viittaa muun muassa uutisiin, joiden mukaan lapsia on ollut tällä viikolla kahdessa sähköpotkulautaonnettomuudessa Helsingin Viikissä. Tiedossa ei ole, olivatko lasten sähköpotkulaudat omia vai vuokrattuja.

Osa vuokrafirmojen sovelluksista muistuttaa käyttäjiä ikärajasta, mutta eivät suinkaan kaikki. Dott, joka tunnettiin aiemmin Tierinä, muistuttaa sovellusta ladatessa vain oikeanlaisesta pysäköinnistä ja ajamisesta. Tieto 18 vuoden ikärajasta löytyy Käyttöehdot-nimisestä valikosta.

Voin sovellus kertoo ensimmäisellä käyttökerralla säännöistä, joiden mukaan sähköpotkulaudalla ajajan on oltava vähintään 18-vuotias ja hänellä on oltava voimassa oleva ajokortti. Bolt puolestaan pyytää näppäilemään sovellukseen syntymäpäivän, kun taas Birdin sovellukseen kirjautuja lupaa olevansa yli 18-vuotias.

Ryden sovellus muistuttaa käyttämään kypärää ja ajamaan aina selvin päin, mutta ikärajaa listalla ei mainita. Yhtiön 15 vuoden ikäraja löytyy Apua-nimisen osion takaa.

STT ei tavoittanut Dottin yhteiskuntasuhdejohtajaa Juho Lindgreniä tai Ryden edustajaa haastatteluun.

Lue myös: Tiedätkö jotain tästä skuuttiturmasta? Yksi loukkaantui vakavasti

Auttaako vahva tunnistautuminen?

Viidellä paikkakunnalla toimivan suomalaisyrityksen Joe Scooterin toimitusjohtajalla Ville Haapasalolla on kokemusta vahvasta tunnistautumisesta vuokrauksen yhteydessä. Sähköpotkulautojen lisäksi yritys on vuokrannut e-mopoja, joiden käyttö vaati ajokortin esittämisen. Sähköpotkulaudoissa vahvaa tunnistautumista ei ole käytössä.

–  Se on tietysti työläämpää, kun kuitenkin tässä meidän toiminnassa kysymys on pohjimmiltaan viimeisen mailin henkilöliikenteen helppoudesta, Haapasalo sanoi STT:lle.

Haapasalo kuitenkin epäilee, että vahva tunnistautuminen ei estäisi kokonaan sitä, että sähköpotkulaudan ohjaajana tai kyydissä voisi kaikesta huolimatta olla alaikäinen. Hänen mukaansa ikärajaa koskeva laki voisi kuitenkin olla tervetullut.

Haapasalo sanoo, että kevät on hyvä hetki muistuttaa siitä, että yritys ja lainsäätäjä pystyvät edistämään asioita vain tiettyyn pisteeseen asti.

–  Tärkein turvallisuustekijä löytyy sieltä tangon ja takapyörän välistä. Toivotaan, että kaikki liikkuisivat kulkupelistä riippumatta mahdollisimman turvallisesti ja muistaisivat käyttää kypärää.

Lue myös: "Ei tulisi olla lasten kulkuväline" – poliisin sähköskuuttiratsiassa huoli heräsi etenkin siitä, mikä puuttuu päästä ja uudesta laista

Lisää aiheesta:

Uusi laki kieltää skuuttijuoppouden ja antaa ikärajan – riittääkö se?Skuuttien käyttöön tulossa 15 vuoden ikärajaNuorten mielestä sähköpotkulaudan kuljettajalla on suuri vastuu – silti sääntöjä rikotaanSatoja lapsia on loukkaantunut sähköpotkulautaturmissa: Asiantuntijalta toive vanhemmilleMTV selvitti: Sähköpotkulautafirmat kertovat sotkusta kulisseissa – toiminta meinasi jo loppua Suomesta”Kyllä tuo huimapäisyyttä vaatii” – Liikenneturvan asiantuntija katsoi videon Itäväylän sähkölautakaaharista
SähköpotkulaudatLiikenneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sähköpotkulaudat
  • 23.9.05:49
    Liikenneonnettomuudet

    Reetta ja Hasan pelastivat kehitysvammaisen hengen, moni ajoi ohi: "Jokaisen velvollisuus on pysähtyä auttamaan"

  • 16.9.12:59
    Liikenneonnettomuudet

    Näin tiuhaan poliisi kirjotti kesällä sakkoja skuuttirikkeistä – positiivinen havainto nuorista

  • 3.9.07:49
    Liikenneonnettomuudet

    Näin paljon yksi sähköpotkulautaturma maksaa potilasta kohden

  • 30.8.14:16
    Sähköpyörät

    Viritetty sähköpotkulauta voi viedä hengen

  • 26.8.13:38
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisi MTV:lle: Kuopion skuutti oli mahdollisesti viritetty – onnettomuudessa loukkaantui kaksi teiniä