Saga Vanninen hankki lauantaina nuorten arvokisojen täydellisen mestaruuskokoelmansa jatkoksi alle 23-vuotiaiden Euroopan mestaruuden. Vanninen lähti Bergenin kisojen 7-otteluun suosikkina ja nappasi kultamitalin odotetusti Suomen ennätystuloksella.
Vanninen kohensi Satu Ruotsalaisen lähes 34 vuoden ikään ennättänyttä SE-tulosta 159 pisteellä lukemiin 6 563. Bergenin kisojen tulokseensa Vanninen ei ollut kuitenkaan tyytyväinen.
– Aika paljon jäi hampaankoloon. Pitää olla tyytyväinen kokonaisuuteen, mutta on ehkä ihan hyvä, että jää loppukauteenkin nälkää, Vanninen kommentoi puhelimitse Bergenistä.
– Keihäässä on metrejä otettavana ja 200 metriä oli kyllä huono.
Keihäässä Vanninen jäi ennätyksestään yli viisi metriä. 200 metrillä suomalaisen parantuneet nopeusominaisuudet eivät tulleet tällä kertaa odotetulla tavalla esiin, kun tulokseksi jäi 24,45.
Vanninen tehtaili kaksi ómaa ennätystään SE-ottelussaan, kun aidat taittuivat aikaan 13,25 ja ottelun päättäneestä 800 metrin kisasta tulos oli 2.11,00.
– Viimeiseen lajiin voi olla tyytyväinen, varsinkin yksin juostuna. Aidat oli myös ihan onnistunut, Vanninen sanoo.
– Haluaisi vain mahdollisimman nopeasti päästä uudelleen kisaamaan, että pääsisi parantamaan.
Vannisen mitali täydensi Suomen joukkueen mitalit neljään sunnuntaina päättyneissä kisoissa. Ilona Mononen voitti lauantaina 3 000 metrin esteissä mestaruuden, ja Eemil Porvari heitti keihäsfinaalissa kolmanneksi. Kasperi Vehmaa oli perjantaina pituushypyssä kolmas. Suomi oli kahdella kullalla ja kahdella pronssilla kisojen mitalitaulukossa jaetulla 14:nnellä sijalla.
Kultamitali oli Vanniselle viides peräkkäinen nuorten arvokisoista.