Ruotsin pääministeri Löfven: Maan koronastrategia ei ole epäonnistunut

Ruotsin pääministeri Stefan Löfven puolustaa maan koronastrategiaa Ruotsin yleisradioyhtiö SVT:n haastattelussa.
Katso yllä oleva video: Ruotsin sosiaali- ja terveysministeri ei ollut mielissään Suomen päätöksestä jatkaa matkustuskieltoa.
Löfvenin mukaan Ruotsin koronastrategia ei ole epäonnistunut korkeista kuolleisuusluvuista ja laajasta leviämisestä huolimatta.
Löfven totesi, että kuolemantapausten ja tehohoidossa olevien potilaiden määrä on vähenemässä. Pääministerin mukaan kuolemien määrä on tilastojen valossa vuodenaikaan nähden normaali tällä hetkellä.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.
Ruotsin strategiaa on kritisoitu kansainvälisesti. Maassa on ollut esimerkiksi muita Pohjoismaita löyhemmät rajoitukset. Löfvenin mukaan Ruotsin strategia on herättänyt myös kiinnostusta.
Pääministerin mukaan lopullisia johtopäätöksiä strategian toimivuudesta voi kuitenkin tehdä vasta myöhemmin, koska maa on vielä keskellä kriisiä.
Koronavirustilannetta seuraavan Worldometers-tilastosivun mukaan Ruotsissa on todettu 51 614 varmistettua koronatartuntaa, ja viruksen aiheuttamaan tautiin on kuollut 4 874 ihmistä.
Uusimmat
-
22:32
Real Madrid vyöryy, Karim Benzemalta huima temppu El Clasicossa – video: Barcelonan pelaajat protestoivat
-
22:25
Historiallisen suuri 15,7 miljoonan euron lottopotti jakoon! – katso oikea rivi
-
22:09
Myanmarissa yhteensä 19 ihmistä on tuomittu kuolemaan maata ravistelevista mielenosoituksista – yli kaksi kuukautta jatkuneissa protesteissa kuollut jo lähes 700 ihmistä
-
22:06
HJK jyräsi Suomen cupin finaaliin – kymmenet fanit kallioilla katsomon ulkopuolella
-
21:55
Petteri Orpo Joonas Nordman Show'n pelissä – kuvailee muun muassa Juha Sipilää, Michael Monroeta ja Annika Saarikkoa
-
21:49
Riihimäellä kahden auton nokkakolari
-
21:46
Melkoista sekoilua – NHL:n heittopussin "häpeällinen" toiminta ihmetytti
-
21:41
Puolustajat loistivat kirkkaimmassa valokeilassa SM-liigassa – tässä kierroksen kaikki osumat
-
21:27
Helsingin Mustikkamaalla hengenvaarallinen tilanne: Henkilö kiipesi useiden metrien korkeuteen sähköpylvääseen
-
21:15
Ernest Lawsonin ensimmäisellä Putous-hahmolla yllättävä yhteys lapsuudessa tehtyyn jekkuun
-
20:58
Marcus Forss maalasi Englannissa – Teemu Pukin Norwichin nousu ei vielä varmistunut
-
20:50
Pysäyttävä kuva – Kimi Räikkösen yliajama Ferrari-mekaanikko avautui kokemastaan
-
20:40
Järkyttyisitkö, jos miehellä olisi ollut satoja seksikumppaneita ennen sinua? Naisraati vastaa: "Sinä et mielestäni ole vakavasti otettava kumppani..."
-
20:34
Nyrkkeilijä hätkäytti punnituksessa paljastavissa alusvaatteissa – mestari tuki: "Jos minulla olisi tuollaiset rinnat..."
-
20:32
Pelicansin suora puolivälieräpaikka omissa käsissä – "Tämä oli pakkovoitto"
-
20:04
Kärpillä hurjat panokset SM-liigan päätöskierroksilla – "Se olisi tärkeää"
-
20:02
Aurinkomatkojen toimitusjohtaja ilahtui alan suuresta roolista exit-suunnitelmassa – näillä keinoilla suomalaiset pääsevät kesälomalla reissuun
-
20:01
Krista Siegfrids iloitsee uusista kansainvälisistä työkuvioistaan: "Tulee olemaan kiireinen kevät"
-
19:35
Valioliigassa melkoinen paukku! Manchester City taipui – vastustaja veti koko toisen jakson vajaalla
-
19:29
Britannian prinssi Philip lasketaan haudan lepoon ensi lauantaina – hautajaisista pienimuotoiset
-
Lataa lisää