Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin lehdet ylistyskuorossa: suitsuttavat Suomen sankaria Kaapo Kakkoa kuin yhdestä suusta

Kaapo Kakko sai kehuja ruotsalaislehdiltä.
Kaapo Kakko sai kehuja ruotsalaislehdiltä.Handout
Julkaistu 06.01.2019 13:44
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Ruotsin suurimmat iltapäivälehdet Aftonbladet ja Expressen ja yleisradioyhtiö SVT ovat suunnanneet uutiskärkensä jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-finaalista Kaapo Kakkoon.

LUE MYÖS: USA:n kapteeni jakoi kunniaa Kaapo Kakon kultaosumasta

Ruotsi itse jäi turnauksessa viidenneksi pudottuaan puolivälierissä Sveitsiä vastaan. Suomi sen sijaan liiti MM-kultaan, ja Kakko värkkäsi loppuottelussa 3–2-voittomaalin Yhdysvaltoja vastaan varsinaisen peliajan viimeistä edellisellä minuutilla.

Aftonbladet, Expressen ja SVT uutisoivat kuin yhdestä suusta, että "Kakko voitti superlupauksien välisen ottelun". Ruotsin media viittaa tällä 17-vuotiaaseen kaksikkoon USA:n Jack Hughes ja Suomen Kaapo Kakko, joita on povattu ensi kesän NHL-draftin kahdeksi ensimmäiseksi varaukseksi.

Hughes syötti ottelussa USA:n 1–2-kavennuksen, mutta Kakko räpäytti Suomen voitto-osuman kovaan paikkaan loppuhetkillä.

Ruotsalaislehdet olivat haastatelleet ottelun jälkeen myös Suomen muita pelaajia Kakkoon liittyen.

– Hän (Kakko) tulee menemään ensimmäisenä varaustilaisuudessa, olen siitä täysin varma. Hän on hyvä pelaaja ja hänellä on hyvä pelikäsitys, Jokiharju sanoi Expressenin mukaan.

– Hän on voittaja, ja teki voittomaalin tänään. Hän on hyvä jätkä ja hyvä pelaaja, Jokiharju jatkoi.

Aftonbladet siteerasi haastatteluissa hockeysverige.se-sivustoa.

– Hän (Kakko) tulee menemään ensimmäisenä varaustilaisuudessa, Eeli Tolvanen sanoi hockeysverige.se:n ja SVT:n mukaan.

– Hänen kanssaan on upeaa pelata. Hän on vielä parempi persoona, ja hänen lähellään on mukava olla.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomalainen jääkiekko hereillä, Nuoret Leijonat tarjosi valtavan näytön

Tolvanen sai Kakko-arvioihinsa tulitukea Nuorten Leijonien kapteenilta Aarne Talvitieltä.

– Hän on uskomaton. Ensimmäisessä turnauksessaan tekee noin tärkeän maalin. Se summaa hänen panoksensa. Hän oli meille avainpelaaja nuoresta iästään huolimatta. Sanon aivan kuin Eeli: Kakko tulee olemaan numero yksi, se on täysin selvää, Talvitie sanaili hockeysverige.se:n mukaan.

Kakko on pelannut tällä kaudella SM-liigassa 27 ottelua TPS:n paidassa tehoin 9+11=20. Nuorten MM-kisoissa hän summasi seitsemään otteluun pinnat 2+3=5.

Lisää aiheesta:

Petteri Rimpisestä herkullinen NHL-arvio – asiantuntija nosti esiin myös toisen suomalaispelaajanKaapo Kakko on hurmannut koko MM-kisakansan, hämmästelee nyt myös itse taitavia temppujaan – "En tiedä, mitä tapahtui"SM-liigasta tutulta kykyjenetsijältä isoja huomioita Kaapo Kakosta ja Jack HughesistaKaapo Kakolle ennenkuulumatonta suitsutusta ympäri maailman – pisteliäs kuitti NHL:ään: "Kannattaisi vielä harkita"Kaapo Kakon huima show ällistytti kanadalaisen TV-asiantuntijan – "Kuin NHL-tähti!"Kovia näkemyksiä läheltä! Nuorten Leijonien superlupausta viedään NHL-ykkösvaraukseksi – verrataan taalajäiden supertähteen
U20 MM-kisatLeijonatRuotsiJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

U20 MM-kisat
  • 3.8.09:46
    Nuoret Leijonat

    Nuoret Leijonat nujersi Ruotsin – Aatos Koivu maalipörssin ykkönen

  • 30.1.08:41
    Nuoret Leijonat

    Lauri Mikkola, 43, käänsi rajun kritiikin onnistumiseksi – laukoo nyt suorat sanat Suomi-kiekon isosta huolenaiheesta

  • 7.1.19:06
    Nuoret Leijonat

    MM-hopeavahti Petteri Rimpiseltä puhetta NHL-varauksesta ja Liigasta: "Käydään hakemassa se kirkkain"

  • 7.1.18:33
    Nuoret Leijonat

    Nuoret Leijonat itki kovaa

  • 7.1.16:42
    Nuoret Leijonat

    Melkeristä, 19, tehtiin syntipukki Nuoret Leijonat -pelin takia – nyt purkautuu kovin sanoin Tommy Salo