Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin huippulupaus taivasteli omaa maalia: "Aika hullua oli nähdä"

Ruotsi juhli 5-2-voittoa Slovakiaa vastaan.
Ruotsi juhli 5-2-voittoa Slovakiaa vastaan.Christian J. Stewart / All Over Press Finland
Julkaistu 28.12.2018 08:13

Otto Palojärvi, Victoria

Ruotsi jatkaa nuorten MM-jääkiekossa puhtaalla pelillä voitettuaan Slovakian 5-2. Ottelun erikoisuus oli Slovakian 2-4-kavennusmaali, jonka ruotsalaispelaaja laukoi etutolpan kautta omiin.

LUE MYÖS: Nuorille Leijonille suvereeni voitto heittopussista – superlupaukselle ja ykkösketjulle kaivatut onnistumiset

Avausottelussaan Ruotsi oli voittanut Suomen 2-1. Ruotsin huippulupaus Adam Boqvist totesi MTV Urheilun haastattelussa, ettei Ruotsi pelannut Slovakiaa vastaan yhtä hyvällä tasolla.

– Pelasimme eilen hyvin Suomea vastaan. Tänään puuttui vähän virtaa, emme olleet aivan tasollamme, johon parhaimmillamme pystymme, mutta voitimme onneksi silti, Boqvist sanoi.

Boqvistin mukaan Ruotsi jäi liiaksi Slovakian pelinopeuteen.

– Slovakia ei ole yhtä hyvä joukkue kuin Suomi, mutta paha vastustaja kuitenkin. He pelasivat hyvin ja jäimme heidän tasolleen. Seuraavassa pelissä meidän on kyllä nostettava tasoamme.

Ruotsi oli siirtynyt 4-1 -johtoon, kun Filip Svenningsson teki kolmannessa erässä todella erikoisen oman maalin. Ruotsalaismaalivahti Samuel Ersson ei odottanut joukkuekaverinsa laukaisua etukulmalle ja kiekko meni omiin.

– Se oli hullu tapaus. En tiedä, mitä siitä voisi sanoa. Hyvä, ettei se tapahtunut finaalissa. Johdimme kuitenkin 4-2, joten tilanne ei ollut paha, Boqvist naurahti.

Boqvist ei muista nähneensä moista maalia edes lapsuutensa junioripeleissään.

– En kyllä ole nähnyt. Aika hullua oli nähdä sellainen, mutta sellaista sattuu.

Seuraavaksi Ruotsi kohtaa lauantaina Yhdysvallat, jonka joukkueessa pelaavat Ruotsin kansalaisista Oliver Wahlström ja Mattias Samuelsson. Boqvist aikoo laittaa maanmiehensä koville.

– USA:lla on ruotsalaisia pelaajia, mutta emme ajattele sitä pelatessamme. Tietysti on hauskaa kohdata heidät ja mukava olisi heidät päihittää. Meillä on vahva joukkue ja pystymme kyllä voittamaan sen pelin.

Chicago Blackhawks varasi Boqvistin viime kesänä ykköskierroksella numerolla kahdeksan. Tällä kaudella Boqvist on pelannut OHL-junioriliigassa London Knightsin joukkueessa.

Lisää aiheesta:

Leijonat torppasi NHL-lupauksen suuren hetken – takaisin tuli upeita sanojaSuomen ja USA:n kohtaamisessa paljon pelissä – jenkkien maalitykki haluaa omiltaan ehjän esityksenRuotsin NHL-pelaaja uskomattomasta ottelusta: "En tiedä, mitä oikein tapahtui"USA:n ruotsalaispelaaja herkuttelee: "Nyt olisi kiva kostaa Suomelle"Slovakkipelaajalta muutaman kohdan resepti: näin Nuoret Leijonat kaatuuYhdysvalloille oli käydä köpelösti nuorten MM-kisojen avauksessa – "Mikään ei yllättänyt"
U20 MM-kisatLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

U20 MM-kisat
  • 3.8.09:46
    Nuoret Leijonat

    Nuoret Leijonat nujersi Ruotsin – Aatos Koivu maalipörssin ykkönen

  • 30.1.08:41
    Nuoret Leijonat

    Lauri Mikkola, 43, käänsi rajun kritiikin onnistumiseksi – laukoo nyt suorat sanat Suomi-kiekon isosta huolenaiheesta

  • 7.1.19:06
    Nuoret Leijonat

    MM-hopeavahti Petteri Rimpiseltä puhetta NHL-varauksesta ja Liigasta: "Käydään hakemassa se kirkkain"

  • 7.1.18:33
    Nuoret Leijonat

    Nuoret Leijonat itki kovaa

  • 7.1.16:42
    Nuoret Leijonat

    Melkeristä, 19, tehtiin syntipukki Nuoret Leijonat -pelin takia – nyt purkautuu kovin sanoin Tommy Salo