Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ruotsalaistähdet saivat kylmän vastaanoton MM-kisoissa – "Mitä, oikeasti?"

Sprinttikultaa voittanut Ruotsin Jonna Sundling sai buuauksia osakseen Trondheimin MM-kisoissa.
Sprinttikultaa voittanut Ruotsin Jonna Sundling sai buuauksia osakseen Trondheimin MM-kisoissa.IMAGO/Eibner/ All Over Press
Julkaistu 27.02.2025 20:14
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Ruotsin Jonna Sundling hiihti selvään voittoon naisten sprintissä Trondheimin MM-hiihdoissa. Ennen kisan alkua nähtiin hetki, kun norjalainen kotiyleisö buuasi osalle Ruotsin hiihtäjistä.

LUE MYÖS: Norjalaistähdeltä erikoinen reaktio MM-mitaliin

LUE MYÖS: Tässä hetkessä Jasmi Joensuun peli oli pelattu

LUE MYÖS: Lauri Vuorinen teki suomalaista urheiluhistoriaa!

Ruotsalaishiihtäjät eivät saaneet lämmintä tervetulotoivotusta torstaina Trondheimiin MM-kisojen avajaispäivänä. Urheilijoiden esittelyn kohdalla kuultiin yleisöstä buuaksia. Yksi heistä oli juurikin Jonna Sundling.

– Minä en sellaista kuullut, oikeasti? Herranen aika kuinka ikävää, Sundling sanoi hymyillen Aftonbladetille.

Sprinttifinaalissa neljänneksi yltäneen Maja Dahlqvistin mukaan buuaksien mahdollisuus oli käyty läpi joukkueen palaverissa.

– Kääntäisimme sen energiaksi, huutaisivat he sitten mitä tahansa. Se on parempi, että he huutavat jotain kuin olisivat hiljaa, Dahlqvist totesi.

– Tekivätkö he niin? Mitä, oikeasti? Omalla kohdallani en kuullut mitään. Sitähän kyllä odotettiin, virnuileva Johanna Hagström totesi.

Emil Danielsson huomasi yleisön reaktion Sundlingin esittelyssä. Myös ainakin Edvin Anger oli saanut buuaksia osakseen.

– He varmaan pelkäävät häntä. Sain eniten kannustuksia, joten he eivät varmaan pelkää minua, Danielsson sanoi naureskellen.

Norjalaishiihtäjä Lotta Udnes Wengin mielestä asiasta on tehty liian suuri numero, ja ettei kotiyleisö tarkoittaisi tekemisillään mitään pahaa.

– Mielestäni keskitytään aivan liikaa yleisön sanomisiin. Saa olla iloinen, että he ovat täällä. Herranen aika, kasvakaa aikuisiksi! Se on huumoria, eikä sitä, että he vihaavat Edvin Angeria. Se on Norjan ja Ruotsin keskinäistä kilpailua, Udnes Weng sanoi.

MM-hiihdotMaastohiihtoHiihtolajitUrheilu
Toimittajan kuva
Feliks Heikkinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Norjalaistähdeltä erikoinen reaktio MM-mitaliinRuotsin hiihdossa kuohuu – tähtihiihtäjä latasi täyslaidallisen palkintorahoista: "Täysi vitsi"Norjalaisfaneilta törkeää käytöstä kesken Frida Karlssonin haastattelun – "Ei ansaitse tulla juoppolallien pilkkaamaksi"Frida Karlsson sanasodassa omiensa kanssa – MM-joukkue kriisipalaverissa: "Olin hiukan ällistynyt siitä, että hän sanoi niin"Norjan hiihtotähti hiiltyi Tour de Skillä – "Halusin lyödä heitä"Ruotsin hiihtotähdet katosivat mystisesti – "Ehkä he ovat jo afterskissä"

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • 3.1.09:04
    Maastohiihto

    Therese Johaug: ”Olin täysin kännissä” – paljastus MM-kisoista

  • 24.09.202511:22
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihtoskandaalilla karu seuraus

  • 15.09.202516:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.08.202508:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.06.202521:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"