Jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa Suomi selvitti tiensä puolivälierävaiheesta jatkoon, kun se kaatoi Ruotsin lukemin 3–2. Voitto irtosi suorastaan periruotsalaisella tavalla. Takaa rinnalle ja ohi. Suomen sankarina toimi 19-vuotias Roni Hirvonen, joka naulasi maukkaaseen paikkaan turnauksen ensimmäisen maalinsa.
RAPORTTI: Mikä voitto! Suomi juotti Ruotsille karvasta kalkkia jääkiekon nuorten MM-kisoissa!
Lauantain myöhäisottelussa Suomi joutui kahden maalin takamatkalle, kun Ruotsi hyödynsi avauserän paikkansa jäätävällä prosentilla.
Sen jälkeen Suomi paransi.
LUE: Nuorten Leijonien kulisseissa pidettiin vihainen juttutuokio – Antti Pennanen avasi Ruotsi-voiton taustan
– Uskoimme meidän omaan juttuumme ja pelasimme joukkueena. Se toimi, Nuorten Leijonien sankariksi noussut Roni Hirvonen sanoi MTV Urheilulle.
Hirvonen päätti Nuorten Leijonien dramaattisen nousun.
Sinipaitainen Suomi kavensi toisessa erässä, kun Henri Nikkanen heilutti maaliverkkoja. Kolmannessa erässä Anton Lundell naulasi tasoitusmaalin.
Kaiken huipensi ajassa 59.35 syntynyt voitto-osuma, jossa Hirvonen kiepsautti kiekon puolittaisella vanhanaikaisella sisään.
– Annoimme hyvää painetta ja yritin vain jatkaa sitä. Siinä oli sitten pientä hässäkkää päällä. Yritin ujutusta ja se meni sisään.
– Fiilis, mikä maalista tuli, oli ihan uskomaton. Tuo oli isoin maali, minkä olen koskaan tehnyt, Hirvonen linjasi.

