Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rita Niemi-Manniselta rehellinen päivitys nuoruudestaan: "Ainoa tavoite oli ryypätä taas seuraavana viikonloppuna"

9:03Selviytyjät-kisaaja Rita Niemi-Manninen vannoi, ettei lähde kyseiseen ohjelmaan – "Tarvitsen viiden tähden hotellin"Videolla: Selviytyjät Suomi -kaudella nähtävä Rita Niemi-Manninen kertoo, miksi viidakkoreissu tuntui hänestä alun perin mahdottomalta.
Julkaistu 06.09.2024 09:02
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Rita Niemi-Manninen kertoo julkaisussaan tehneensä täyskäännöksen parempaan ollessaan 17-vuotias.

Hyvinvointivalmentaja Rita Niemi-Manninen julkaisi Instagram-tilillään päivityksen, jossa hän muistelee nuoruusvuosiaan. Hän kertoo julkaisussaan, että aihe tuli hänen mieleensä 5. syyskuuta vietetyn Yrittäjän päivän myötä.

Julkaisun kuvana on otos Niemi-Mannisesta 14-vuotiaana.

– 14-vuotias minä, joka oli niin kujalla... Telinevoimistelu oli juuri jäänyt ja ainoa tavoite oli ryypätä taas seuraavana viikonloppuna ja rikkoa ihan mitä vaan sääntöjä. Näin Yrittäjän päivänä tämä aikakausi tuli mieleeni kun mietin mistä olen tähän karuselliin lähtenyt, NIemi-Manninen kirjoittaa julkaisussaan.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

Lue myös: Rita Niemi-Manninen nauttii paremmasta elintasostaan – "Tarvitsen viiden tähden hotellin"

Niemi-Manninen kertoo tekstissään, että hän vietti tuohon aikaan reilut kolme vuotta huonosti voiden sekä huonossa seurassa viihtyen. Hän kertoo muun muassa lintsanneensa, lopettaneensa lukio-opinnot, näpistelleensä, kokeilleensa erilaisia päihteitä ja satuttaneensa itseään.

– Rehellisesti sanottuna en itse uskonut tuolloin itsestäni yhtään mitään ja yksinhuoltajaäitini oli kanssani aivan kusessa, hän kirjoittaa.

Käänne tapahtui Niemi-Mannisen kirjoittaman mukaan hänen ollessaan 17-vuotias. Hän kertoo tekstissään, että tuolloin hänelle tuli "kuin ihmeen kaupalla järki päähän".

– Lopetin tupakoinnin, juomisen ja lähdin työstämään omaa hyvinvointiani. Se oli alkuun melko yksinäistä, mutta oli palava halu voida paremmin! Toki laihduttaminen kääntyi nälkäkuuriin ja älyttömään laihtumiseen ja anoreksiahan se sieltä puhkesi. Mutta siitäkin selvittiin. Kiitos kilpa-aerobicin, joka vei mennessään ja auttoi näkemään hyvän ravinnon merkitykseen! hän kirjoittaa.

Seuraavat sanansa Niemi-Manninen suuntaa nuorille tai aikuisille, jotka kamppailevat itsensä kanssa.

– Sinusta on vaikka mihin! Huonot lähtökohdat tai nuoruuden mokailu eivät ole este toteuttaa unelmia, käännä ne voimavaraksi ja yritä! Toivon jokaiselle lempeitä ajatuksia itsestä. Kun me opimme näkemään itsemme hyvässä valossa, niin samme hyvää aikaiseksi. Sen sijaan, että mietit, mitä joskus oli, niin mieti mitä voi olla. Nimittäin tulevaisuus on auki ja unelmat voi tehdä todeksi. Lempein ajatuksin ja rakkaudella, Rita, hän päättää tekstinsä.

Lue myös: Rita Niemi-Manninen ja Aki Manninen juhlivat hääpäiväänsä: "Ihailen tapaasi olla suora"

Lisää aiheesta:

Rita Niemi-Manninen muistelee teinivuosiaan: "Salmaripullot tyhjenivät viikollakin"Arttu Mustonen ilmoitti somessa irtisanoutuneensa päivätyöstään ja uskoi uransa lähtevä liitoon – yksi seikka pelasti uhkarohkean päätöksen tehneen nuorukaisenTv-kasvo Sergey Hilman on kääntänyt elämänsä vaikeimmat kokemukset voitoksi – elää nyt luksuselämää matkustellen ja uraa luoden: "Alku Suomessa oli haastava"Rita Niemi-Manniselta avoin kirjoitus alkoholismia sairastaneesta isästään – yksi kysymys on pyörinyt ajatuksissa aikuisikään saakkaRita ja Aki Mannisen tytär Donna joutui pilkan kohteeksi – pariskunta jyrähtää kiusaajille: "Mieti, jos kyseessä olisi oma lapsesi"Syöpädiagnoosi pakotti Janni Hussin pysähtymään – loman aikana hän teki haaveistaan totta: "Hattu kourassa töitä etsimään"
Rita Niemi-ManninenSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Rita Niemi-Manninen
  • 1.8.14:40
    Aki Manninen

    Aki ja Rita Manninen julkaisivat vuosipäivän kunniaksi nostalgisia kuvia: "10 vuotta sitten sanoin tahdon"

  • 6.7.18:03
    Aki Manninen

    Rita Niemi-Manninen muistelee teinivuosiaan: "Salmaripullot tyhjenivät viikollakin"

  • 7.5.21:10
    Aki Manninen

    Rita ja Aki Manninen myivät talonsa: "Päivämäärä, joka jää meidän perheen historiaan"

  • 29.1.17:30
    Aki Manninen

    Rita Niemi-Manninen muistelee synnytystään: "Puristin itsestäni kaiken"

  • 5.1.19:15
    Seurapiirit

    Rita Niemi-Manniselle ja Ritaki Oy:lle huomautus Mainonnan eettiseltä neuvostolta