SDP:n puheenjohtajan Antti Rinteen mielestä pitkäaikaistyöttömät pitää saada välityömarkkinoiden kautta normaaliin työelämään.
Esimerkiksi vanhustenhuollossa on hänen mukaansa paljon vanhusten hyvinvointia lisääviä töitä, kuten ulkoiluttamista ja kaupassakäyntiä. Näistä töistä pitää Rinteen mielestä saada yleissitovan työehtosopimuksen mukaista palkkaa. Hän kertoo olevansa yhä tätä mieltä, vaikka sai taannoin valtiovarainministerinä samasta ehdotuksesta lokaa niskaan.
– Esimerkiksi vanhustenhuollossa on paljon tekemätöntä työtä, kuten kaupassa käyntiä ja ihmisten ulkoiluttamista. Työstä saisi työehtosopimuksen mukaista palkkaa ja ihmisillä olisi velvoite ottaa työ vastaan, Rinne hahmotteli STT:lle vuonna 2015.
– Kun puhuu korkeasta työllisyysasteesta, pitää olla selkeä näkymä siitä, miten pitkäaikaistyöttömien joukko saadaan takaisin työelämään. Meillä ei ole varaa heittää hukkaan satoja tuhansia työvuosia. Keinoja täytyy löytää esimerkiksi välityömarkkinoiden kautta, hän sanoo nyt.
Välityömarkkinoilla Rinne tarkoittaa sillan luomista työttömyydestä takaisin työelämään ei-pysyvien, mutta työelämään paluuta auttavien työtilaisuuksien kautta erityisesti julkisella sektorilla.
– Se voisi olla työtä, jolla voi lisätä toisten ihmisten hyvinvointia samalla, kun omaa hyvinvointia parannetaan työllistymisen ja palkkatyön kautta.
Rinteen mielestä sama konsti voisi purra nuoriin, joilla ei ole työtä eikä kunnollista peruskoulutusta.
– Pidemmällä aikavälillä nuorten työllisyyteen vaikuttaa oppivelvollisuusiän nostaminen 18 vuoteen. Pelkän peruskoulun suorittaneiden työllisyysaste on nyt 43 prosenttia ja ammatillisen koulun ja lukion käyneiden 75 prosenttia. Koulutuksella on iso merkitys työllistymisessä.