Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Rikospaikka: Krp varoittaa Office365-kalasteluista – myös MTV:n rikostoimittaja huijausyrityksen kohteena

MTV:n rikostoimittaja Jarkko Sipilältä yritettiin turhaan kalastaa Office-tunnuksia.
MTV:n rikostoimittaja Jarkko Sipilältä yritettiin turhaan kalastaa Office-tunnuksia.
Julkaistu 20.03.2019 17:57

MTV UUTISET

Keskusrikospoliisin mukaan Office365-tietomurtokalastelut ovat sinnikäs ongelma. Viimeisen seitsemän kuukauden aikana niiden avulla on onnistuttu huijaamaan 1,3 miljoonaa euroa.

Illan Rikospaikka-ohjelmassa MTV:n rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä kertoo, että myös hän joutui kalastelun kohteeksi.

Office365-huijauksissa on kyse siitä, että rikolliset kalastelevat käyttäjätunnuksia ja salasanoja. Kohteiksi valikoidaan useimmiten keskisuuria tai suuria yrityksiä.

– Rikollinen lähestyy uhria sähköpostilla, jonka sisältönä on väärennetylle mutta aidonnäköiselle Office 365-kalastelusivustolle johtava linkki, kertoo rikoskomisario Marko Leponen krp:n kyberturvallisuuskeskuksesta.

rp officehuijaus

– Kalastelusivustolla käyttäjää pyydetään syöttämään kirjautumistietonsa, jonka jälkeen hänet on ohjattu aidolle Office 365-kirjautumissivulle.

– Siinä uhri joutuu syöttämään tietonsa uudestaan ja jää siihen uskoon, että ensimmäisellä kerralla sivu ei vain latautunut, Leponen kertoo.

Salasanojen avulla voidaan pyrkiä nopeisiin petoksiin, joissa esimerkiksi laskujen tilinumerot muutetaan. Kyse voi olla myös pidempikestoisesta yritysvakoilusta, joka onnistuu, kun firman sähköposteja päästään lukemaan.

Rikospaikka keskiviikkoisin 22.35 MTV3.

RikosRikospaikkaPetoksetInternetPoliisi

Lisää aiheesta:

Poliisi varoittaa: Katala huijaus hyödyntää kiireen ja hädän tunteitaSuomalaisten tileiltä viety tänä vuonna yli 8 miljoonaa euroa – pankkipetoksen voi välttää yksinkertaisella keinollaJuontaja Ivan Puopolo vedettiin mukaan bitcoin-huijaukseen: "Olen yrittänyt tätä poistaa – ei mitään mahdollisuuksia"Tietosuojavaltuutettu varoittaa: Office 365 -tietoturvaloukkaukset edelleen kasvussaKrp: 10 miljoonaa euroa: Näin suuret ovat ulkomaisten sijoitushuijausten vahingot Suomessa – kohteena erityisesti vanhemmat ihmisetVideo: Näin toimii kiristysvirus – muutama klikkaus voi lukita koko tietokoneen

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen10:48
    Kotimaa

    Vene törmäsi kohtalokkaasti palkkiin Kruunuvuorensillalla – siltaprojektin vastuuhenkilöille syytteet

  • Eilen10:16
    Etsintäkuulutetut

    Euroopan etsityimpiin rikollisiin kuulunut Jesse tuotiin Suomeen – täällä asti hän piileskeli

  • Eilen06:16
    Rattijuopumus

    Rattijuoppo törttöili urakalla: Törmäili liikennemerkkiin, aitaan ja kaupan oveen

  • Eilen00:05
    Korruptio

    Joka toinen uskoo korruption olevan yleistä valtakunnan päättäjien keskuudessa, kertoo kysely

  • pe19:44
    Huumeet

    Helsinki ryhtyy kannustamaan lahjakorteilla peukunkäyttäjiä raittiuteen – kustannustehokas "sisäänheittotuote"