Mallorcalla lomakoteja omistavat saksalaiset ovat kovaäänisesti vaatineet päästä aurinkoiselle saarelle, mutta Espanjan viranomaiset eivät ole innostuneet ajatuksesta.
Sadat saksalaiset ovat viime viikkoina lähettäneet Espanjan Baleaarien paikallishallinnolle anovia ja joskus vihaisiakin kirjeitä, joissa pyydetään hallintoa sallimaan ulkomaalaisten kiinteistönomistajien pääsy kakkoskoteihinsa. Kampanjan aloitti Saksan kansalainen ja Mallorcan asukas Ralf Becker, jonka mielestä koronaviruspandemian vuoksi asetetut matkustusrajoitukset ovat täysin liioiteltuja.
– Turistien on pakko tulla Mallorcalle tänä vuonna, tai saaresta tulee köyhempi. Lähes kaikki täällä riippuu turismista, hän sanoi Der Spiegelille huhtikuun lopussa.
Vaatimuksia esittäneet saksalaiset ovat varoittaneet, että jos he eivät pääse kiinteistöjensä luokse, he saattavat harkita uudelleen saarelle tekemiään sijoituksia.
Mallorca on pitkään ollut yksi ulkomailla asuvien saksalaisten suosikkikohteista, ja saarta on jopa vitsikkäästi kuvailtu Saksan 17. osavaltioksi. Viime vuonna Mallorcalla vieraili noin 4,5 miljoonaa saksalaista.
Takeita paluusta ei ole, on vain toiveita
Espanjan hallitus ei vielä ole taipunut vaatimusten edessä, sillä se välttää liian vikkeliä liikkeitä. Koronaviruksen riepottelema maa on hiljalleen hellittänyt pandemian vuoksi asetettuja rajoituksia. Välttääkseen mahdollisen toisen aallon Espanja on kuitenkin rajoittanut lento- ja meriliikenteen vain maan kansalaisille ja vakituisille asukkaille sekä tiettyjen ammattiryhmien edustajille.
Kaikkien ulkomailta tulevien on oltava kahden viikon karanteenissa. Karanteenimääräyksen odotetaan jatkuvan koko poikkeustilan loppuun saakka, ja hallitus on ilmoittanut hakevansa poikkeustilalle jatkoa kesäkuun loppupuolelle asti.