Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riikka Purran ja Wille Rydmanin luottamuksesta äänestetään tänään – "Ei hallitus tähän kaadu"

Lehtikuva
Julkaistu 08.09.2023 10:43

Jenny Mäkinen

jenny.makinen@mtv.fi

Pöllöraati kokoontui keskustelemaan eduskunnan luottamusäänestyksestä. Raati uskoo hallituksen saavan äänestyksessä luottamuksen, mutta yksittäisten ministerien kohdalla hajontaa voi olla odotettavissa enemmän. MTV Uutiset Live näyttää äänestyksen suorana kello 12.45 alkaen.

Eduskunta kokoontuu tänään äänestämään elinkeinoministeri Wille Rydmanin (ps.) ja valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) luottamuksesta. Oppositio esitti epäluottamuslauseita keskiviikkona, kun eduskunta keskusteli hallituksen rasismitiedonannosta. 

Keskustelu rasismitiedonannosta on käynyt vilkkaana viestialusta X:ssä, mutta sekä Ilta-Sanomien yhteiskuntatoimituksen esimies Hanna Vesala että politiikan toimittaja Jari Korkki luonnehtivat keskustelun salissa olleen yllättävän säyseää.

11:17Pöllöraati: Miten hallituksen käy luottamusäänestyksessä?Kuinka hallituksen luottamusäänestyksessä käy? Tätä mieltä on Pöllöraati.

Lue lisää:  

Eduskunta aloitti tiedonannon ruotimisen, oppositiosta vaadittiin hallitusohjelmaan muutoksia – Orpo: "Hallitus irtisanoutuu rasismista, piste"

– Olen jo monta vuotta ajatellut, että suomalainen politiikka tuntuu käyvän vähän steroideilla. On ihan hyvä jos pikkaisen vastakkainasettelu lievenisi. Hallituksella on paljon hyviä keinoja, joilla he aikovat tarttua rasismiin. Katsotaan nyt saavatko he vietyä niitä eteenpäin, sanoo Vesala. 

Korkki toteaa, että hänellä jäi päällimmäisenä mieleen, kuinka huolellisesti tiedonanto oli laadittu. Hän jatkaa, että jopa opposition on ollut hankala löytää sisällöstä nokan koputtamista ja siksi päällimmäinen viesti on tuntunut olevan pohtia, mahtaako hallitus pystyä noudattamaan sen sisältöä käytännössä. 

– On mielenkiintoista, ettei kukaan perussuomalainen itse keskustelussa sitoutunut tähän tiedonantoon millään tavalla. Jani Mäkelä (ps.) vähätteli tätä ongelmaa. Riikka Purra vasta kolmen tunnin jälkeen piti puheenvuoron ja totesi pyytäneensä anteeksi ja sanoi, että perussuomalaisetkin ovat sitoutuneet tähän, Antonia Berg sanoo.

Äänestyksessä on ministerien lisäksi koko hallituksen luottamus. Äänestys pidetään tänään kello 13. MTV Uutiset seuraa äänestystä kello 12.45 alkaen. 

Mitä tekee RKP?

Vesala ei usko, että äänestys olisi läpihuutojuttu.

– Olen kuullut, että kokoomuksessakin olisi vähän ongelmaa paimentaa ihan kaikkia riviin. RKP on sanonut äänestävänsä yhtenäisenä, paitsi yksi ihminen nukkui yön yli, hän on Eva Biaudet (rkp.) Katsotaan, miten siinä on käynyt, Ilta-Sanomien Vesala sanoo.

Keskustan eduskuntaryhmä päätti puolestaan ryhmäkokouksessaan torstaina, että koko ryhmä äänestää luottamusäänestyksessä keltaista, eli tyhjää. 

0:39Politiikan toimittaja Jari Korkki kertoo, miksi keskusta äänestää luottamusäänestyksessä tyhjääMitä järkeä on äänestää tyhjää? Poltiikan toimittaja Jari Korkki selittää keskustan päätöksen.

– Yksi mahdollisuushan on vielä sitten myöhästyä siitä äänestyksestä. Sitäkin on nähty, että ollaan salissa, muttei paineta mitään nappia. Eli kirjaudutaan äänestyksessä poissa olleeksi, Korkki sanoo. 

Vesala pohtii, että hallituksen luottamusäänestyksestä voidaan odottaa selvää lopputulosta, mutta ministerien luottamusäänestyksessä saatetaan nähdä enemmän hajontaa. 

– Ei hallitus tähän kaadu. Ensi viikolla taas rulla pyörii, sanoo Korkki. 

Lisää aiheesta:

Pöllöraati arvioi: Näin "käännytyslaille" käyHallitus, Purra ja Rydman saivat luottamuksen – "Jos tällaisia kohuja tulee taas eteen, tilanne on arvioitava välittömästi uudelleen"Keskustan kansanedustajat painavat huomenna keltaista nappia – jotkut kokoomuksen ja RKP:n edustajat pohtivat vielä yön yliJunnila kutsuttiin antisemitismin vastaiseen ryhmään, oppositiosta kylmää kyytiä hallitukselle – "Luulen, että tämä ei tule tähän jäämään"Perussuomalaisten Jani Mäkelä vähätteli Junnila-kohua puheenjohtajatentissä – "Meillä olisi oikeitakin ongelmia ratkottavana"MTV:n Lehtimäki: Junnila on rasite hallitukselle ja maakuvalle – ratkaisivatko opposition poissaolot äänestyksen?
HallitusEduskuntaPöllöraatiRiikka PurraWille RydmanKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hallitus
  • ma16:45
    Taksit

    Kansanedustaja joutui taksihuijauksen kohteeksi – "Räikeä esimerkki, miten villinä taksitouhu pyörii"

  • 28.11.09:50
    Kaivokset

    Kainuun maakuntajohtaja kaivosveron kiristämisestä: "Vie meiltä pohjan"

  • 27.11.15:56
    Kaivokset

    HS: Hallituspuolueet sopivat kaivosveron kiristämisestä

  • 27.11.13:50
    Politiikka

    Janne Kuuselasta puolustusministeriön kansliapäällikkö

  • 27.11.13:06
    Valtion budjetti

    VM selvittää rajattuja muutoksia kuntien valtionosuusjärjestelmään