Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on kommentoinut SDP:n ehdotusta sähkön hintakatosta.
SDP ehdotti tänään, että kotitalouksille olisi laadittava kuluvalle talvelle sähkön hintakatto, joka olisi alle 20 senttiä kilowattitunnilta.
Purra kuittaa ehdotuksen vaalipaniikkina.
– Sdp tuo ohi hallituskumppanien saliin ehdotuksen sähkön hintasäätelystä. Perussuomalaisten esittämänä vastaavat toimet ovat KUUKAUSIEN AJAN saaneet osakseen naureskelua, Putin-korttia ja populismisolvauksia. Sdp:n vaalipaniikki, sitä se on. Ja hallitus taas natisee, Purra kirjoittaa Twitterissä.
Lue lisää: SDP esittää sähkölle hintakattoa
Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) puolestaan sanoo pitävänsä perusteltuna, että pääministeri Sanna Marin (sd.) kutsuisi koolle hallitus–oppositio-rajan ylittävän keskustelun SDP:n ehdottamasta sähkön hintakatosta.
Saarikko kommentoi asiaa tänään eduskunnan täysistunnossa.
Saarikon mukaan sähkön hintakatto on miljardiluokan kysymys. Hänen mukaansa on iso kansallinen kysymys, jos hintakattoa päädytään valmistelemaan.
Saarikon mielestä esityksen mittakaava on sitä luokkaa, että asiasta on perusteltua käydä yhteistä keskustelua.