Turkuun laskeutumassa ollut Airbus A220-lentokonetyypin matkustajakone ilmoitti teknisestä häiriöstä ja pelastuslaitos varmisti perjantain ja lauantain välisenä yönä puolenyön aikoihin.
Pelastuslaitos takasi koneen laskeutumisen yhteistyössä lentokentän pelastuspalvelun kanssa.
– Kone pääsi laskeutumaan turvallisesti ja siinä ei päässyt mitään henkilövahinkoja muodostumaan, kertoi Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Eemu Hyvönen STT:lle lauantaina aamuyöstä kello yhden jälkeen.
Hyvösen mukaan Latvian pääkaupungista Riiasta tulleessa koneessa oli ollut 21 matkustajaa.
Kaiken kaikkiaan koneessa oli palomestarin mukaan noin 25 henkilöä.
Kone pääsi laskeutumaan lauantain puolella hieman puolenyön jälkeen.
Flightradar24-seurantasivuston mukaan tuohon aikaan kentälle laskeutui Airbalticin lento.
Flightradarin tietojen mukaan kyse oli A220-300-koneesta. Airbusin mukaan kyseiseen koneeseen mahtuu maksimissaan 135 matkustajaa.
Hyvösen mukaan lentoyhtiö huolehtii koneen asianmukaisesti huoltoon ja tarkistukseen ennen seuraavaa lentoa.
Kone laskeutui lopulta etuajassa
Päivystävällä palomestarilla ei ole tarkempaa tietoa siitä, olisiko häiriöstä voinut aiheutua isompaakin vaaratilannetta.
