Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rene Faselilta villi ehdotus jääkiekon MM-kisojen kohtalosta – Kalervo Kummola jyrähti: ”Ollut ennenkin kallellaan Venäjän suuntaan”

3:14Kartta näyttää, kuinka laajalle koronavirus on nyt levinnyt – yli puolet tartunnan saaneista parantunutVideolla MTV Uutiset Livessä käsitellään koronaviruksen tilannetta. All Over Press
Julkaistu 04.03.2020 21:21
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

Kansainvälisen Jääkiekkoliiton IIHF:n puheenjohtaja René Fasel sanoi venäläiselle uutistoimistolle, että Venäjän Sotshi ja Valko-Venäjä voivat ottaa MM-kisojen järjestelyvastuun tarvittaessa, jos koronavirus estää pelaamisen Sveitsissä. Varapuheenjohtaja Kalervo Kummola jarruttelee puheita. 

Fasel tähdensi TASS:in haastattelussa, että lähtökohtaisesti MM-kisat halutaan pelata Sveitsissä, mutta tyhjille katsomoille pelaamiseen IIHF ei suostu.  

– Me päätämme asian maaliskuun 15. päivän jälkeen. Jos olemme pakotettuja sijoittamaan MM-kisat uuteen paikkaan, pidämme Sotshia ja Valko-Venäjää vaihtoehtoina.  

MTV Urheilun tavoittama Kummola ei ollut kuullut vastaavista suunnitelmista. 

– Ne ovat jotain Faselin omia juttuja. Hän on ollut aiemminkin kallellaan Venäjän suuntaan, Kummola heitti. 

– Toisaalta Venäjä ei välitä rahasta. Jos he haluavat jotain järjestää, he järjestävät. 


"Haluan tietää tarkkaan tilanteen"

Tilannetta mutkistaa, että Sveitsin kantonit pystyvät tekemään itsenäisiä päätöksiä. Toistaiseksi kaikki yli tuhannen ihmisen yleisötapahtumat on peruutettu. 

Kummola huomauttaa, että kisojen järjestämisestä pitää päättää viimeistään 20. huhtikuuta. Alkuperäisen suunnitelman mukaan MM-kisat pelattaisiin 8.-24. toukokuuta.


– Jos koronaviruksen tilanne pahenee, ei se sen kummempi ole Sotshissa kuin Sveitsissäkään. Venäjältä ja Valko-Venäjältä ei vaan saa mitään tietoja, Kummola muistutti. 

– Ainakin minä haluan tietää tarkkaan ennen päätöksiä, että mikä koronaviruksen tilanne on. 

Lisää aiheesta:

René Fasel avautui Valko-Venäjän MM-kisaisännyyden viennistä – "Erittäin vaikea päivä minulle"MM-jääkiekosta päätös jo pian? Kalervo Kummolalta vihjailu ja vahvistus – "Toinen lohko voitaisiin pelata jalkapallostadionilla"Kiekkopomon ja Lukashenkan halailu ei miellyttänyt Kalervo Kummolaa: "Pöyristyttäviä kuvia" – näin MM-kiekon kohtalo ratkeaaNyt reagoivat Suomen kiekkopomot Kalervo Kummola ja Harri Nummela - Rene Faselin ja Lukashenkan lämmin tapaaminen puhuttaaRene Faselin mukaan MM-kisoja ei olla siirtämässä Valko-Venäjältä – vastaa Kalervo Kummolan avaukseen: "Ehkä se on Kalervon henkilökohtainen mielipide"Leijonien vastustaja estänyt pelaajiaan matkustamasta ulkomaille – Kalervo Kummola torppaa täysin MM-kisojen siirron mahdollisuuden
LeijonatJääkiekkoUrheiluKoronavirus

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen12:13
    MM-jääkiekko

    Suomi sai jääkiekon nuorten MM-kisat – miesten MM-hakemus sisään

  • Eilen07:50
    SHL

    Leijonat-pelaajan loukkaantuminen johti toimiin Ruotsissa

  • 14.12.19:24
    Jesse Puljujärvi

    Jesse Puljujärvi nousi sankariksi Leijonien trillerissä

  • 13.12.17:40
    Jääkiekko

    Leijonien taaperrukselle jatkoa – samalla napsahti karuja uutisia

  • 12.12.06:01
    NHL

    NHL:n suomalaiskomeetta tyrkyllä olympialeijoniin? Näin hän vastaa