Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Reetta Hurske hurjassa vireessä – seuraava tavoite siintää jo silmissä: "Pitää tulla kesäkuussa"

6:03Keskiviikko 1.6. klo 22:30Katso Reetta Hurskeen juoksu Tampereen GP-kisassa ja mietteet vahvasta alkukaudesta Tulosruudussa.Photomotion
Julkaistu 02.06.2022 08:43
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Tampereen yleisurheilu-GP:ssä vahvaa alkukauttaa kolmannella 13 sekunnin alituksellaan jatkanut pika-aituri Reetta Hurske uskoo alittavansa Eugenen MM-kisojen tulosrajan lähiviikkojen aikana.

Hurske juoksi kotistadionillaan Ratinassa ajan 12,93. Se jatkoi hänen hurjaa kaksiviikkoistaan, joka alkoi Italian Savonassa kirjatun 12,94 ja jatkui viikko sitten Lahden GP-kisassa ajalla 12,92.

LUE MYÖS: Onko tässä kesän suurin suomalaissensaatio yleisurheilussa? Asiantuntijalta kutkuttava arvio

Kaikki kolme aikaa mahtunut vuonna 2019 ennätyksekseen 12,78 juosseen Hurskeen koko uran viiden parhaan tuloksen joukkoon.

EM-kisaraja Münchenin elokuun kisoihin alittui jo Lahdessa. Seuraavaksi Puolassa ja Slovakiassa ennen 14. kesäkuuta kisattavia Turun Paavo Nurmi -kisoja juokseva Hurske aikoo alittaa myös MM-kisojen tulosrajan 12,84 tämän kovan kisaputken aikana.

– Kyllä sen tässä kesäkuussa pitää tulla, että ei ole mitään stressiä sitten sen kannalta. Tuollaisella ihan perusjuoksulla ysikolmosta (12,93), niin kyllä se sieltä tulee, Hurske sanoi itsevarmasti.

Tällä kertaa perusjuoksu syntyi kohtalaisen viileässä, alle 15 asteen illassa, ilman kovimpia kirittäjiä, eikä lähtökään ollut täydellinen. Jo hallikaudella vakuuttanut Hurske tiesi olevansa hyvässä tikissä heti ulkokauden alkaessa.

– Tiesin, että olen hyvässä kunnossa. Kyllä minä odotin tällaista kauden avausta, mutta uskon, että kun kisoja tulee alle, niin lähtee aikakin putoamaan siitä. Jos tämä on se hyvä perustaso, niin sitä piikkiä sitten odotellessa, Hurske vihjaisi.

Millainen se piikki voisi tänä vuonna olla?

– No sen näkee sitten. Ennätyskesänä (2019) taisin aloittaa 13,20, että ollaan jo siitä tultu vähän alaspäin, Hurske vastasi.

Lisää aiheesta:

Lotta Haralalta puhutteleva paljastus juoksustaan – rohkeaa tekstiä EM-RoomastaReetta Hurskeen salainen haave jäi toteutumatta – huippuaika syntyi, vaikka alku näytti pahalta: "Ajattelin, että voi herran jestas"Reetta Hurskeelta hirmuveto! Mahtivireessä oleva Reetta Hurske otti Suomen ennätyksen tyynesti vastaan – "Ei voi sanoa, että se kauheasti yllätti"Annimari Korte säikäytti keskeytyksellä – Reetta Hurskeen tuloskunnon ratkaisuhetket käsillä: "Välttämättä mitään ei ole menetetty"Nooralotta Nezirillä Suomen ennätys kiikarissa – valkovenäläistähti motivoi: "Minunkin on mahdollista"
YleisurheiluMM-yleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 28.11.21:38
    Lotta Harala

    Lotta Harala lähti leiriltä: "En just nyt pysty tähän"

  • 25.11.17:37
    Seurapiirit

    Lotta Harala ja Matias Myttynen: Ero

  • 20.11.11:05
    Urheilu

    Caster Semenya raivoissaan – syyttää miehiä

  • 15.11.21:18
    Urheilu

    Mustafe Muuse: Suomen ennätys "miesflunssassa"

  • 12.11.10:51
    Verot

    Wilma Murrolla painajaisvuosi – hirmutulot