Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Red Bullin Newey pelkäsi kuljettajiensa puolesta

Adrian Newey ja Sebastian Vettel juhlivat Belgian GP:n voittoa
Adrian Newey ja Sebastian Vettel juhlivat Belgian GP:n voittoa
Julkaistu 29.08.2011 11:20(Päivitetty 29.08.2011 11:28)

Red Bullin tekninen johtaja Adrian Newey myöntää pelänneensä Belgian GP:ssä tallinsa kuljettajien Sebastian Vettelin ja Mark Webberin turvallisuuden puolesta.

Red Bull -autojen eturenkaat kuluivat pahasti rakoille jo aika-ajossa eikä renkaiden kestävyydestä ollut enää takeita.

- Se oli yksi pelottavimmista kisoista, joissa olen ollut osallisena. Todellista sydän kurkussa -osastoa, Newey sanoi BBC:lle.

Pirelli ilmoitti Red Bullille aika-ajon jälkeen, että heidän renkaansa olisivat vaarassa hajota, mutta kukaan ei osannut ennakoida, missä vaiheessa se tapahtuisi. Webber teki ensimmäisen varikkokäyntinsä jo 3. kierroksella ja Vettel 5. kierroksella.

- Se oli aikamoista päätöksentekoa, kun yritimme varmistaa auton turvallisuuden ilman, että aiheutamme itsellemme haittaa suorituskyvyn suhteen. Suoraan sanottuna olin kisan lopussa hyvin huojentunut siitä, että molemmat kuljettajamme olivat turvassa, Newey myöntää.

Red Bull käytti pyörissään suurempaa kampperikulmaa kuin mitä rengastoimittaja Pirelli suositti. Pirellin ohjeen mukaan kulma olisi saanut olla maksimissaan neljä astetta. Rengaskulutus pääsi yllättämään Red Bullin, koska Span sateisen kelin takia tallit eivät ajaneet juuri lainkaan kuivan kelin harjoituskierroksia.

- Kulma oli meillä aavistuksen yli neljä. Neljä ja yksi kahdeksasosa. Jos olisimme tienneet sen aiheuttavan turvallisuusuhan, emme olisi tietenkään käyttäneet sitä, Newey totesi.

Pirelli-pomo olisi halunnut Red Bullin starttaavan varikolta

Lisää aiheesta:

F1-kuskien suosikkikisalle miljoonatappiotTOP 10: F1-varikoiden kuumimmat varikkotytötPaljastus onnettomuudesta: Hamilton saattoi olla tajutonBerger haukkui Mersun tallimääräyksenWebber huikeasta ohituksestaan: Pidättelin hengitystäniHamiltonille tiukka puolustuspuhe
Belgia 2011

Tuoreimmat aiheesta

Belgia 2011
  • 24.11.201113:59
    Belgia 2011

    F1-kuskien suosikkikisalle miljoonatappiot

  • 04.11.201112:23
    Italia 2011

    TOP 10: F1-varikoiden kuumimmat varikkotytöt

  • 09.09.201112:20
    Belgia 2011

    Paljastus onnettomuudesta: Hamilton saattoi olla tajuton

  • 01.09.201114:38
    Nico Rosberg

    Berger haukkui Mersun tallimääräyksen

  • 30.08.201110:08
    Belgia 2011

    Webber huikeasta ohituksestaan: Pidättelin hengitystäni