Red Bullin esitykset Australian F1-viikonlopun perjantaiharjoituksissa ovat saaneet tiimipomo Helmut Markon mietteliääksi.
Max Verstappen oli seitsemäs ja Liam Lawson vasta 17:s perjantain jälkimmäisten harjoitusten tuloslistalla. Vielä huolestuttavampaa ovat olleet selvät ongelmat Red Bullin auton ajettavuudessa.
Red Bullia oli ongelmia uuden autonsa kanssa jo Bahrainin talvitesteissä eikä tilanne näytä kauden avausviikonlopun harjoitusten perusteella yhtään valoisammalta.
– Ensimmäinen harjoitussessio oli parempi. Muutokset, jotka sen jälkeen teimme, eivät olleet onnistuneita, kommentoi tallin neuvonantaja Helmut Marko Sky Sportsin saksalaiselle kanavalle.
– Meillä on vielä huomenna yksi (harjoitus), mutta arvioin, että olemme kahdesta kolmeen kymmenystä perässä, parhaimmillaankin, lähtöruudukon kakkosrivistä.
Lue myös: Max Verstappenin autosta huolestuttava havainto: "Suurimmissa vaikeuksissa"
Verstappen kertoi olleensa erityisen suurissa vaikeuksissa pidon löytämisessä pyöriin. Hän epäili korjausliikkeen olevan työläs.

