Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Red Bullilla taktinen ase Monacon kisaan – ”Antaa enemmän vaihtoehtoja”

xpbimages.com
Julkaistu 28.05.2016 18:41
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Red Bullin rento kokeilu renkaiden kanssa Monacon GP:n aika-ajoissa poiki Daniel Ricciardolle taktisen aseen sunnuntain kisaan.

Ricciardo teki lauantain aika-ajojen toisessa osiossa hyvän ajan viikonlopun pehmeimmillä renkailla eli ultrapehmeillä. Sunnuntain kisarenkaat määräytyvät juuri toisen osion parhaan ajan mukaan, joten talli päätti kokeilla vielä kerran astetta kovemmalla kumiseoksella.

– Päätimme, että menemme radalle ultrapehmeillä ja jos aika on tarpeeksi hyvä, teemme toisen superpehmeillä ja katsomme, että voimmeko parantaa, Ricciardo kertoi.

– Nyt starttaamme sillä (superpehmeillä) ja sen pitäisi antaa meille vähän enemmän vaihtoehtoja, että koska pysähdymme kisassa.

Monacon GP MTV Totalilla

Sunnuntai: Monacon GP klo 14.55

Kaikki F1-ajojaksot suorana MTV Maxilla ja Katsomossa! Espanjan GP:n aika-ajot näet suorana myös MTV3-kanavalla lauantaina kello 14.55. Tilaa MTV Total

Pirelli myönsi lauantaina MTV Sportin haastattelussa, että ensimmäistä kertaa Monacossa kisakäyttöön tuotu ultrapehmeä rengas ei ole aivan täyttänyt tiimien odotuksia. Ero superpehmeään on melko marginaalinen. Ricciardon mukaan Red Bull ei kokenut ainakaan häviävänsä mitään sillä, että se lähtee muista poikkeavilla renkailla.

– Tästä ei pitäisi tulla samanlaista kuin Kiinassa, kun Nico (Rosberg) starttasi pehmeillä ja minä superpehmeillä, koska ultran ja superpehmeän ero ei ole meistä niin iso. Riski ei ole meidän mielestämme niin suuri, Ricciardo sanoi.

Kiinan GP:n lähdössä Ricciardo ponkaisi salamana kovemmilla renkailla startanneen Mercedes-kuskin ohi.

Sunnuntain kisaan on povattu sateenriskiä, mikä laittaisi rengasasetelman uusiksi. Ricciardo ei myönnä sen harmittavan, jos sadepilvet ilmestyvät taivaalle.

– Ihan sama. Mitä tahansa tapahtuu, niin se on sama kaikille.

Lisää aiheesta:

Tekikö Max Verstappen ratkaisevan virheen? Valtteri Bottaksen tiedot kertovat Mercedeksen jättimäisestä edustaKolme pointtia F1-kisaan: Ferrari entistä isompi uhka MercedekselleRed Bull -pomo sai riemua Räikkösen ryöstämisestäRäikkönen ja Mersut vai aggressiivinen Red Bull – kuka voittaa kumishakin?Red Bull hyökkää rohkeasti Mersujen kimppuun – pääseekö Räikkönen samaan veneeseen?Monacon GP:ssä kuuma rengaskysymys – Red Bullin taktiikassa haavoittuvuutensa
Monacon GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Monacon GP
  • 26.5.16:19
    F1

    Max Verstappen antoi palaa parjatusta F1-kokeilusta: "Ehkä täytyisi heitellä banaaneita"

  • 26.5.06:30
    F1

    F1-sarjan mullistava kokeilu johti häijyyn ilmiöön: "Manipulaatiota"

  • 25.5.17:53
    F1-liveseuranta

    Lando Norris on Monacon voittaja! Näin kisa eteni

  • 24.5.20:26
    F1

    Hurja F1-taistelu! Charles Leclerc lyötiin täpärästi kotiradallaan

  • 24.5.20:23
    F1

    Ferrari sekoili taas – Lewis Hamiltonille rangaistus