Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Red Bull -pomo: Ferrari-taistelussa ei mitään pelättävää

Red Bullin Daniel Ricciardo ja Ferrarin Kimi Räikkönen taistelussa Silverstonen radalla viime viikonloppuna.
Red Bullin Daniel Ricciardo ja Ferrarin Kimi Räikkönen taistelussa Silverstonen radalla viime viikonloppuna. 2016 Getty Images
Julkaistu 14.07.2016 07:22

MTV SPORT

Red Bull kykenee vastaamaan kaikilla osa-alueilla Ferrarin suorituskykyyn, vakuuttaa itävaltalaistallia kipparoiva Christian Horner.

Tälle kaudelle Mercedeksen ykköshaastajaksi nimetty Ferrari on joutunut suorituskykyään nostaneen Red Bullin puristukseen. Itävaltalaistalli on noussut valmistajien sarjassa jo kuuden pisteen päähän kakkostilaa hallussaan pitävästä Ferrarista.

Horner ei katso tallillaan olevan mitään heikkouksia taistelussa Ferraria vastaan.

- Meillä on erittäin vahva auto, vahvat kuljettajat ja kehittyvä voimanlähde. En katso meillä olevan mitään pelättävää, Horner linjasi motorsport.comin mukaan.

Horner kertoo tallin suuntaavan luottavaisena kohti kisakalenterin seuraavia etappeja.

- Tulevat radat ovat toivottavasti joihinkin meidän vahvuuksiimme sopivia, joten loppukausi on tiukkaa taistelua heitä (Ferrari) vastaan. Heillä on varmasti tulossa vielä kehitysosia autoonsa ja heillä kaksi mahtavaa kuljettajaa, Horner sanoi.

Ensi kauden sääntöremontti tarjoaa talleille suuria haasteita, mutta Horner vakuuttaa Red Bullin resurssien riittävän kaikkiin tilanteisiin.

- Meillä on samaan aikaan pyörimässä monta lautasta. Meillä on nykyinen auto, rengastesteissä käytettävä tilapäinen auto ja ensi kauden auto, mutta resurssimme on jaettu oikealla tavalla kaikkiin eri haasteisiin, Horner painotti.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Red Bull -pomolta aggressiivinen tavoite: Lyömme Ferrarin loppukaudellaMercedes yhä Red Bull -pomon suosikki: “Tarvitseeko sanoa enempää?”Red Bull -pomo toivoo tehoharppausta: Renault'lla ollut iso talviRed Bull -pomo ei anna puheiden hämätä – "Mercedes yhä selkeä suosikki"Red Bull –pomo: Moottoripäivitystä luvassa SingaporeenRed Bull -pomo: Olisi typerää aliarvioida meidät
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"