Kiikku’s Lordi kuuluu harvaan joukkoon, sillä on esiintynyt Suur-Hollolan finaalissa peräti kolmesti. Ruuna kilpailee Kouvolassa sattuvassa seurassa ja sekä valmentajan että vihjaajan mielestä mahdollisuudet voittoon ovat huomattavasti peliprosentteja paremmat.
Kiikku’s Lordi palasi viimeksi pikkupaussilta ja laukkasi heti kättelyssä. Se kulki laukan jälkeen viimeiset 1900 metriä 14,3-vauhtia, vaikka virui kutakuinkin koko kirilenkin pussissa. Kellotuksen ensimmäinen lenkki sujui 12,3-vauhdilla.
- Kiikku’s Lordi oli viimeksi positiivinen yllätys, sillä yleensä se ei ole tauolta heti hyvä, Christa Packalen myhäilee.
- Kuski (Ari Moilanen) oli hevosen otteisiin oikein tyytyväinen, ja ruuna tuntuu tällä hetkellä kotonakin käteen tosi hyvältä. Lähtö ei ole kovinkaan paha, ja viime kisan kaltaisena hevonen pysty olemaan ihan kärjessä. Vanhemmiten Kiikku’s Lordi tuntuu tekevän parhaat juoksunsa keulasta, joten Juha (Utala) varmasti panostaa alkuun. Hokeista ei ole mitään haittaa. Ruunalla on iän tuomia omia ongelmiaan, mutta odotan siltä hyvää panosta.
Kolmannessa Toto4-kohteessa nähdään harvinaista herkkua, sillä Costello, Boker ja Vieskerin Valo eivät ole iltaraveissa jokapäiväisiä nimiä. Toto4-lähetyksessä klo 19.10 alkaen selviää mm. alkaako rotunsa kovimpiin nousukkaisiin kuuluvan Costellon vire löytyä kolmannessa kisassa tauon jälkeen.
Vihjesysteemi
Toto4-1: 8, 10, 5, 1, 6 (2, 3)
