Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ravintola Härmän Häjyn hurja historia: Henkirikos ja tontille tullut Viron mafia, kertoo ex-omistaja – "Pidin konepistoolia sängyn alla"

1:14MTV Seinäjoella: Özkan saapui ravintolalle heti ampumisen jälkeen – "Ihmiset itkivät ja huusivat paniikissa"MTV Seinäjoella: Özkan saapui ravintolalle heti ampumisen jälkeen – "Ihmiset itkivät ja huusivat paniikissa"
Julkaistu 28.07.2024 17:03
Toimittajan kuva

Johanna Pakarinen

johanna.pakarinen@mtv.fi

Ravintola Härmän Häjyn edellinen omistaja kertoo MTV Uutisille paikan rankoista vuosista ja sen useista rikollisista asiakkaista. 

Kansantaiteilija William Korwenkoski (oikealta nimeltään Arto J. Rinne) omisti Seinäjoella sijaitsevan Härmän Häjy -ravintolan vuodesta 2000 alkaen.

Korwenkoski kertoo MTV Uutisille seuranneensa perustamansa ravintolan nykyisisiä tapahtumia surullisena. 

Ravintolassa sattui lauantain ja sunnuntain välisenä yönä ampumavälikohtaus, jossa loukkaantui viisi ihmistä. Kolmella heistä on poliisin mukaan vakavia vammoja. 

0:39Seinäjoella ammuskeltu ravintolassa – viisi loukkaantunutKatso video tapahtumapaikalta heti ampumavälikohtauksen jälkeen.

Poliisin tämänhetkisten tietojen mukaan ravintolassa on ammuttu useita laukauksia useampien eri henkilöiden toimesta ja useat ravintolassa olleet ovat joutuneet vaaraan. Osa loukkaantuneista on sivullisia, paikalla olleita henkilöitä.

– Perustin aikanaan ravintolan sillä ajatuksella, että siitä tulisi kansanravintola. Tämä toteutuikin, mutta paikka houkutteli myös rikollisia, jotka alkoivat ottamaan paikkaa omaksi kantapaikakseen, Härmän Häjyn entinen omistaja Korwenkoski kertoo.

Korwenkoski päätyi lopulta vuosia myöhemmin myymään Härmän Häjyn. Häneltä kesti kolme vuotta toipua henkisesti rankoista kokemuksistaan ravintoloitsijana. 

– Varsinkin vuodet 2003–2004 olivat varsin hurjaa aikaa. Viron mafia tuli tontille ja vaati suojelusrahaa, Korwenkoski kertoo. Hän sanoo ottaneensa tuolloin yhteyttä poliisiin.

Korwenkosken kertoman mukaan poliisi oli todennut pystyvänsä puuttumaan vasta, kun jotain on sattunut. 

Konepistooli sängyn alla

Korwenkoski kieltäytyi suojelusrahan maksamisesta mafialle, josta seurasi pitkäaikainen väkivallalla uhkailu ja uhkaavat tilanteet. 

Hän kertoo joutuneensa hankkimaan aseistusta suojakseen.

– Sehän meni niin pitkälle, että jouduin nukkumaan konepistooli sängyn alla. Revolveri roikkui töissäkin nahkatakin taskussa, Korwenkoski kertoo.

Erään kerran Korwenkoski oli viettämässä läheisessä ravintolassa iltaa. Korwenkoski kertoo, että neljä tai viisi miestä tuli ovesta sisään ja yritti hyökätä hänen kimppuun potkuin ja lyönnein. Laseja särkyi ja Korwenkosken kasvot olivat lopulta veressä.

– Silloinen tyttöystäväni oli urhea ja asettautui minun ja mafiajätkien väliin, Korwenkoski muistelee. Hän pitää ihmeenä, että selvisi tapahtumasta ilman isompia vammoja.

Muutaman kuukauden jakso vuonna 2003 oli Korwenkosken mukaan erityisen kriittistä aikaa ja hän kertoo esimerkkinä, miten uutena vuotena vuonna 2003 myös poliisi oli suojaamassa Härmän Häjyn lähellä toimintaa. Korwenkoski väittää poliisin olleen tietoinen häntä uhkailevan porukan vaarallisuudesta.  

Korwenkoski muistelee, miten kerran rikospoliisi oli viettämässä Härmän Häjyssä iltaa. Korwenkoski oli kertonut laittomasta aseestaan poliisille. 

– Tuolloin poliisilla oli kampanja, että laittoman aseen sai tuoda poliisille.

Poliisi oli Korwenkosken mukaan ohjeistanut Korwenkoskea kuitenkin pitämään aseen itsellään ja tarvittaessa suojautumaan sen avulla. MTV Uutiset ei pysty vahvistamaan Korwenkosken väitteitä.

OMA WilliamWilliam Korwenkoski päätyi lopulta vuosia myöhemmin myymään Härmän Häjyn.

"Nimi veti paikalle rikollisia"

Ravintolassa on ammuskeltu ennen eilistä jo aikaisemminkin. Jouluaattona vuonna 2006 Härmän Häjyn edustalla ammuttiin henkilö. Tuomittu ampui uhria käsiaseella ensin vatsaan ja sen jälkeen kolme kertaa jalkoihin. Ampumisen jälkeen mies vielä potkaisi maassa makaavaa uhria päähän. Seinäjoen käräjäoikeus tuomitsi ampujan 12 vuodeksi ja 6 kuukaudeksi vankilaan taposta.

Ravintolassa oli Korwenkosken mukaan jatkuvasti pieniä yhteenottoja.

– Paikan nimi veti paikalle rikollisia, Korwenkoski sanoo.

Korwenkoski kertoo miettineensä ravintolan nimeä pitkään ennen perustamista ja nimeksi valikoitui Härmän Häjyt sen historiallisen viittauksen vuoksi. 

Puukkojunkkarit eli häjyt olivat Etelä-Pohjanmaalla enimmäkseen 1800-luvulla esiintyneitä rettelöitsijöitä, joiden keskuudessa tappelut olivat yleisiä. 

– En enää laittaisi samaa nimeä hehkuttamaan häjyjen historiaa. Asiakkaat ihailivat Isotalon Anttia ja Rannanjärveä, Korwenkoski sanoo.

Antti Isotalo ja Antti Rannanjärvi olivat häjyjen silloisia johtohahmoja, jotka elivät rikollista elämää.

Ravintola jatkaa nykyisin toimintaa uudessa omistuksessa, mutta samalla nimellä.

Visit Seinäjoki -sivuilla ravintolan kerrotaan tarjoavan "takuuvarmaa pohjalaista meininkiä Seinäjoen keskustassa, lähellä Matkakeskusta".

Reilu sadan neliömetrin kokoisessa ravintolassa on noin 58 asiakaspaikkaa. Lisäksi kesäaikaan terassille mahtuu 20 ihmistä. Sisustuksessa on elementtejä vanhalta ajalta, kuten pölkky, jossa on kehotus jättää puukko siihen. 

Henkinen toipuminen kesti pitkään

Härmän Häjyn ravintolatoiminnasta luopumisen jälkeen Korwenkoski kertoo joutuneensa toipumaan tapahtumista hyvin pitkään. 

– Henkinen toipuminen tapahtumista vei kolme vuotta ja säpsähtelin tuolloin pienemmistäkin rasahduksista, Korwenkoski kertoo. 

Nykyisin hän asuu Etelä-Suomessa, jonne hän muutti myytyään ravintolatoiminnan. 

MTV Uutisten tietojen mukaan Härmän Häjyn liiketoiminta on tällä hetkellä myynnissä.

Lue lisää: MTV Seinäjoella: Özkan saapui ravintolalle heti ampumisen jälkeen – "Ihmiset itkivät ja huusivat paniikissa"

30.7.2024 kello 15.55 Juttuun lisätty lause kohtaan, jossa Korwenkoski kertoo poliisin toiminnasta: MTV Uutiset ei pysty vahvistamaan Korwenkosken väitteitä.

Lisää aiheesta:

Timo Vornanen kertoo MTV:lle, miten tapahtumat johtivat ampumiseen kadulla: "Hän huusi tullessaan, että nyt saat turpaasi"Härmän Häjyn omistaja: Ampumisessa loukkaantui järjestyksenvalvoja, epäillyt eivät olleet aiemmin käyneet ravintolassaNyt puhuu Fuengirolan tuhopolttoyrityksen mahdollisesti laukaissut Janne: "Tuli fiboja, että voisi olla mustasukkainen"Suomalaismiehellä parisuhdedraamaa, yritti polttaa ravintolan Fuengirolassa: "20–30 sekuntia lisää, niin..." – lieskat tallentuivat videolleSeinäjoen Prismassa kuvattu video hämmentää – mies virtsaa omiin housuihinsa ja kuvaa tekonsa: "Ei ole hyväksyttävää käytöstä"Hussein Baski pyörittää Lahdessa ravintolaa, jonka lounastarjoilu päättyi verilöylyyn 20 vuotta sitten – "Se ei koskaan lähde päästäni pois"
AmpumatapauksetSeinäjokiAmpuma-aseetViroKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ampumatapaukset
  • Eilen11:56
    Timo Vornanen

    Syyttäjä kansanedustaja Vornasen ampumatapauksesta: Kaikki olennainen näkyy videolla

  • 21.10.18:28
    Kokkola

    Epäilty ampuja kiinni Kokkolassa

  • 16.10.15:13
    Henkirikokset

    Helsingin Pikku Huopalahden ammuskelun epäiltyjä on kuultu – toinen taposta epäillyistä sai itsekin luodista

  • 9.10.16:42
    Poliisi

    Uutta tietoa naisesta, jota poliisi ampui: Uhkasi poliisia tuliaseella

  • 8.10.11:46
    Rikosepäilyt

    Töölön ampuja vangittiin – poliisilla arvio motiivista