Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rattijuoppo kaahasi poliisia pakoon Raahessa – matka katkesi viimein piikkimattoon ja etälamauttimeen

All Over Press
Julkaistu 09.09.2018 10:09

MTV UUTISET – STT

Kaahailijan monivaiheinen matka päättyi piikkimattoon ja etälamauttimeen sunnuntaiaamuna Raahessa, kertoo poliisi.

Lue myös: 

Lämmin sää painoi kaasujalkoja: Kahtasataa moottoritiellä, 132 km/h neljänkympin alueella! Poliisia paennut rattijuoppo syöksyi tieltä puuta päin

Oulun poliisin mukaan hätäkeskus ilmoitti puoli kuuden aikaan, että nainen oli yrittänyt estää miestä lähtemästä humalassa auton rattiin.

Mies oli kuitenkin lähtenyt ajamaan, ja avoin kuskin ovi oli kaatanut naisen maahan. Nainen oli loukannut toisen kätensä ja toisen jalkansa, ja hänet vietiin ambulanssilla sairaalaan.

Useita vaaratilanteita

Pian poliisipartio tavoitti teosta epäillyn autoilijan ajamasta Raahen Kaupunginmetsässä. Auton kyydissä oli yksi matkustaja.

Kuljettaja ei totellut poliisin pysäytysmerkkiä, vaan ajoi kovaa ylinopeutta ja aiheutti useita vaaratilanteita. Poliisi ajoi autoa takaa ympäri Raahea ja päätyi kantatielle 88, jota pitkin takaa-ajo jatkui Raahen suuntaan.

Honganpalon kohdalla toinen poliisipartio asetti kaahailijan eteen piikkimaton. Renkaiden puhkeaminenkaan ei saanut miestä pysähtymään, mutta takaa-ajava poliisipartio puski auton tieltä Satamakankaantiellä. Kiinnioton yhteydessä poliisi käytti etälamautinta.

Poliisin mukaan kuljettaja puhalsi törkeän rattijuopumuksen lukemat.

Kukaan ei loukkaantunut takaa-ajossa. Takaa-ajettu auto vaurioitui kauttaaltaan, ja kahteen poliisiautoon tuli pieniä peltivaurioita.

Poliisi tutkii tapausta muun muassa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena sekä törkeänä rattijuopumuksena.

Lisää aiheesta:

Kortitta kaahannut pakeni poliisia 222 kilometriä tunnissa – virkavalta sumputtiPoliisi sai ilmoituksen humalaisesta kuskista – kuljettaja pakeni, auto suistui lopulta pyörien ojaanKymmenien kilometrien takaa-ajo Joensuussa – poliisi jahtasi kaaharia jopa 190 km/h-nopeudella: Pakoauton matka tyssäsi piikkimattoonHurja takaa-ajo Helsingin keskustassa – ajokkinsa hylännyt kuljettaja löydettiin kahvilastaRattijuoppo kaahasi moottoritiellä ohitellen ja mutkitellen – paikalle neljä partiota ja piikkimattoRattijuoppo törmäsi kolmion takaa suoraan poliisin eteen – pakomatka päättyi liikenteenjakajaan
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 15:14
    Timo Vornanen

    Ampumista todistanut Sanna Antikainen: "Säpsähdän kovaan pamaukseen" – MTV seuraa oikeudenkäyntiä

  • 13:54
    Henkirikokset

    Paloittelumurhaajan murhasta epäillään yhtä

  • 13:13
    Verot

    Ulkomaista työvoimaa riistäneiden yritysten pomot tienaavat rajusti

  • 11:54
    Katiska-vyyhti

    Rikos ei kannata: Jaff, Kivimäki, Ranta-aho, Auer – näin tienasivat oikeussalien seuratuimmat

  • 05:23
    Timo Vornanen

    Timo Vornasen oikeudenkäynti jatkuu