Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
5:03Räppäri Ege Zulun mukaan nuoret ovat alttiita ajautumaan rikolliselle polulle – näin sitä hänen mukaansa voitaisiin estää Räppäri Ege Zulun mukaan nuoret ovat alttiita ajautumaan rikolliselle polulle – näin sitä hänen mukaansa voitaisiin estää
Julkaistu 20.11.2022 14:01
Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Räppäri Ege Zulun mukaan nuorten on yhä helpompaa ajautua rikollisuuksiin.

Räppäri Ege Zulu, oikealta nimeltään Eugene Mokulu, tunnetaan kotiseuduillaan Itä-Helsingissä musiikkinsa lisäksi muustakin. Hän on järjestänyt jalkapalloturnauksia muutaman ystävänsä kanssa erityisesti itähelsinkiläisille. 

– Meillä tuli mieleen, ettei Suomessa ole sellaista jalkapalloa, hoodien (=eri alueiden) välisiä otteluita. 

Ege Zulu kertoo toivovansa, että turnauksista tulisi jokavuotinen tapahtuma. Kysyntää on muun muassa sen takia, ettei Helsinki Cupin jälkeen jalkapalloturnauksia ole oikein tarjolla vanhemmille ikäryhmille. 

Tarvetta on myös muiden syiden tähden. Yksi on Ege Zulun mukaan se, että nuorten – tai vanhempienkin itähelsinkiläisten – ajautumista rikolliselle tielle halutaan olla estämässä. Ege Zulun mukaan varsinkin nuorten on nykyään todella helppoa ajautua rikollisuuksiin. 

– Varsinkin kun katsoo kaikkia gangstajuttuja, niitä näkyy paljon mediassa. Niitä on niin helppoa seurata ja ihmiset seuraavat myös tosi paljon mitä Englannissa, Ranskassa tai vaikkapa naapurimaa Ruotsissa tapahtuu. Jengi (=ihmiset) ihannoi sitä. Ja kun tuota kulttuuria ihannoidaan, niin siitä tulee se juttu. 

"Se on yleensä vaan joku kaveriporukka"

Varsinkin tänä vuonna pääkaupunkiseudulla epäillyt katujengirikokset ovat olleet vahvasti esillä.

Räppäri Ege Zulu haluaa olla ehkäisemässä ihmisten ajautumista rikollisuuksiin – varsinkin nuoret ovat alttiita: "Kun tuota kulttuuria ihannoidaan, siitä tulee se juttu"

Mediassa on puhuttu muun muassa kahden pääkaupunkiseudulla toimivan katujengin välisistä kahnauksista viime vuodelta: Ravintola Kaivohuoneelle suunnitellusta väkivaltaisesta iskusta, Espoossa kotibileisiin kohdistuneesta hyökkäyksestä sekä Vantaalla Leinelänkaarella tapahtuneesta ampumisesta, jossa loukkaantui vakavasti yksi.

Ege Zulu kertoo tuntevansa jonkin verran ihmisiä, jotka ovat päätyneet rikolliselle polulle, mutta toteaa, ettei hän koe Suomessa katujengien olevan valloillaan.  

– Sanon, että jengejä ei ole, ei ole virallisia jengejä.

– Se on (yleensä) vaan joku kaveriporukka, jotka ovat ehkä saattaneet ryöstää jonkun toisen kaveriporukan, ja siitä on syntynyt sellainen, että ne tappelevat keskenään. 

Räppäri kertoo, että hänen mielestään vaikuttaa enemmän siltä, että kyse olisi nuorisoporukoiden välisistä kahnauksista. Artisti toteaa kuitenkin, että viime aikoina otsikoissa olleet jengirikoksista epäillyt liippaisivat lähempää katujengejä.

Ege Zulu 2022 4Ege Zulu on tunnettu hahmo Itä-Helsingissä.

Näiden tapausten yhteydessä rikollistoiminnan vahvaksi osaksi on nostettu rapmusiikin merkitys. Ege Zulu toteaa, että esimerkiksi amerikkalaisen gangstarap-kulttuurin vankka ihannoiminen saattaa johtaa rikoksiin. Gangstarappiin kuuluu olennaisesti esimerkiksi väkivaltaisten uhkausten esittäminen kappaleiden lyriikoiden kautta. 

MTV Uutisten tietojen mukaan muusikkotahot ovat arvelleet, etteivät monet nuoret tällä hetkellä uskalla aloittaa rapmusiikin tekemistä siinä pelossa, että joutuisivat itse musiikkinsa myötä jonkun kohteeksi. Ege Zulu painottaa tässäkin yhteydessä, että teoilla ja sanoilla voi olla seurauksensa, ja niitä kannattaa harkita. 

– Se johtuu ihan siitä, mitä sanot. Jos räppäät kukista, kerrostaloista tai vanhuksista vaikkapa, niin en usko, että kukaan tulee perääsi. Mutta jos räppäät siitä, että ammun hänet tai hänet, niin sitten ole valmis myös ottamaan sitä luotia takaisin. Sitä energiaa, mitä annat pois, saat myös takaisin. 

Jengit eivät pelota

Ege Zulun mukaan puheet jengiytymisestä, katujengeistä tai niiden johtohahmoista eivät hänen kokemuksensa mukaan pelota ihmisiä, ainakaan Itä-Helsingissä.

Artisti kertoo, että hiljattain eräs ruotsalainen elokuvantekijä oli vierailulla Suomessa ja pyysi räppäriä ja toista suomalaista ohjaajaa viemään hänet helsinkiläisiin lähiöihin, sillä hän halusi nähdä niiden karuuden. 

– Mietittiin, että mihin lähiöihin me nyt viemme hänet. No, veimme hänet Puhokseen (ostoskeskus Itä-Helsingissä) syömään, ja sen jälkeen menimme Kontulan ostarille. Hän ihmetteli, että nämähän ovat tosi siistejä alueita, että tämä on unelma asua täällä. 

Ege Zulu 2022 3Ege Zulun mukaan gangstarapin ihannoiminen saattaa johtaa rikoksiin.

Monet tunnetut suomalaiset artistit ovat pysytelleet hyvin hiljaa aiheen tiimoilta. MTV Uutisten tietojen mukaan jotkut muusikot pelkäävät puhua aiheesta, sillä he ovat huolissaan siitä, että joutuisivat itse "jengien" kohteeksi. Ege Zulun mukaan pelko ei ole aiheellinen. 

– Te pelkäätte ihan turhaan. Ei kukaan tee teille mitään missään vaiheessa. Ymmärrän, jos kohdistaisit sanasi jollekin ihmiselle... Mutta vaikka mä sanoisin mitä vaan, ei kukaan tule tekemään mulle ikinä mitään. Ja olen ihan varma siitä. 

Lisää aiheesta:

Ege Zulu kuului nuorena kaveriporukkaan, jossa paha olo purkautui kaduille – nämä asiat auttoivat kääntämään elämän suunnanMitä ovat katujengit, joiden vuoksi julkisuudessa on peloteltu "Ruotsin tiestä" – tämä niistä tiedetäänRap-musiikki yhdistetään päihteisiin, aseisiin ja väkivaltaan – tällaisista aiheista nuorisotalon studiossa oikeasti räpätäänRuotsalaisräppärin surma järkyttää – voisiko vastaavanlainen tragedia tapahtua Suomessa? Näin vastaa PalefaceNuoret kertovat puukotuksista, ryöstöistä ja kostokierteistä Helsingin yössä – "Tästä on tulossa Amerikka"Tomi Solonen on raivannut tiensä suomiräppäreiden eliittiin ja istunut vankilassa – eikä matka ole ollut helppo: ”Häviää se piirre, että hävettäisi enää mikään”
Ege ZuluMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Ege Zulu
  • 23.8.16:30
    Flow Festival

    Ege Zulu näyttää keikoillaan "tyhmältä", jotta yleisö pääsisi ulos kuorestaan: "Ei ketään kiinnosta loppupeleissä"

  • 31.5.12:55
    Päättäjäiset

    Katso itähelsinkiläisen rehtorin poikkeuksellinen päättäjäistempaus, jota oppilaat ylistävät

  • 26.12.202412:01
    Emma-gaala

    Jos menestys meinaa tehdä Ege Zulusta snobimaisen, ystävät palauttavat jalat maahan: "Muista, että olet myös nähnyt köyhyyttä"

  • 16.08.202408:30
    Benjamin Peltonen

    Tässä ovat kesän soitetuimmat radiohitit

  • 30.05.202421:07
    Viiden jälkeen

    Ege Zulu kuului nuorena kaveriporukkaan, jossa paha olo purkautui kaduille – nämä asiat auttoivat kääntämään elämän suunnan