Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ranskan koronatoimet ovat maan matkailualalle isku vasten kasvoja lomasesongin kynnyksellä – Alpeilla asuva Sari: "Elämme löysässä hirressä"

8:29Yhteiskunta aukeaa rokotetuille, ilmaiset koronatestit lopetetaan – näin uudet koronatoimet jakavat RanskaaKatso video: Yhteiskunta aukeaa rokotetuille, ilmaiset koronatestit lopetetaan – näin uudet koronatoimet jakavat Ranskaa
Julkaistu 16.07.2021 05:59
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Kansalaiset halki Ranskan lähtivät kaduille osoittamaan mieltään keskiviikkona maan uusia koronarajoituksia vastaan.

Tiukat koronatoimet aiotaan ottaa käyttöön hyvin lyhyellä varoitusajalla, elokuun alussa. Tieto uusista rajoituksista saapui aivan ranskalaisten lomasesongin kynnyksellä.

Lue myös: Ranska ilmoitti tuntuvista rajoituksista: Ostoskeskuksiin tai teatteriin ei ole enää asiaa rokottamattomilla, sisäänpääsyyn hyväksytään myös tuore negatiivinen testi

Sari Kupari työskentelee matkailualan yrittäjänä Ranskan Alpeilla, Chamonixissa. Hän kertoo ilmapiirin Ranskassa olevan tällä hetkellä hämmentynyt.

– Toimet ovat jo lähtökohtaisesti olleet aika rajut täällä ja tämä iskee tietysti tähän kuumimpaan lomakauteen. Monen lomasuunnitelmat muuttuvat tämän takia, Kupari sanoo.

Mielenosoittajat jalkautuivat kaupunkien kaduille keskiviikkona Ranskan kansallispäivänä. Poliisi hajotti mielenosoituksia kyynelkaasulla.

– Kokoontumiset järjestettiin suurimpiin kaupunkeihin ja kyllä siellä näyttäisi olevan kansa suurin joukoin liikkeellä. Itse asun aika pienessä kylässä Alpeilla, joten tämä ei näy niinkään täällä.

Lue myös: Ranskan kansallispäivän kääntöpuoli: Poliisi hajotti tuhansien henkien koronamielenosoituksia kyynelkaasulla

Raju paluu epävarmuuteen

Maanantaina julkistettujen koronatoimien myötä esimerkiksi koronavirusrokotteen ottaminen olisi jatkossa pakollista terveydenhoitohenkilökunnalle.

Lisäksi maassa on tarkoitus ottaa käyttöön monissa yleisissä tiloissa vaadittava rokoteterveyspassi.

Rokottamattomilta ihmisiltä vaadittaisiin jatkossa esimerkiksi todiste negatiivisesta koronatestistä ennen kuin he voisivat päästä sisään ravintolaan, ostoskeskuksiin tai pitkän matkan juniin.

Johns Hopkinsin yliopiston tietojen mukaan ranskalaisista 38,54 prosenttia on saanut täyden rokotessarjan.

Uudet rajoitukset ovat Kuparin mielestä melko rajuja.

– Tämä iskee tietysti eniten meihin, jotka ovat tästä jo eniten kärsineet elikkä ravintola-alaan ja tapahtumiin sekä matkailualaan, koska rajoitukset tulivat näin lyhyellä varoitusajalla.

Siirtymä tiukempiin rajoituksiin tuli puskista senkin takia, että alkukesästä näytti vielä siltä, että yhteiskunta avautuu.

– [Emmanuel] Macron toivotti kaikki maailman turistit tervetulleeksi ja ilmoitti, että heille tarjotaan koronatesti ilmaiseksi. Sitten taas yhtäkkiä aloitettiin rajoitustoimet. Tämä luo epävarmuuden ja emme pysty suunnittelemaan mitään. Menemme päivä kerrallaan ja elämme löysässä hirressä.

Delta-variantti leviää maassa ja tartuntoja on päivittäin tuhansia. Kuparin mukaan sairaaloissa on kuitenkin tilaa ja tehohoitopaikkojakin on vapaana. Tilanne ei siis siinänsä ole kriittinen hänen mielestään.

– Tottakai ymmärrän, että jollain toimilla tätä pitää rajoittaa, mutta silti rajoitukset tuntuvat aika kohtuuttomilta.

Lisää aiheesta:

Italiassa pelkällä koronapassillakaan ei pääse enää kaikkialle, käyttöön superkoronapassi – mitä se käytännössä tarkoittaa?Ranskassa otettiin käyttöön kiistelty koronapassi – vaaditaan kahviloissa, ravintoloissa ja tietyissä junissaHelena Petäistön kolumni: Ranskan terveyspassi tuo vastuun vapauden rinnalle – helpompi vaihtoehto raskaalle koronasululleRanskan kansallispäivän kääntöpuoli: Poliisi hajotti tuhansien henkien koronamielenosoituksia kyynelkaasullaSaksa purkaa rajoituksiaan, nyt sadat tuhannet varaavat etelänmatkoja – loppukesälle povataan tartuntaryöpsähdystäSuomen "sulku" ei ole mitään verrattuna Euroopan lockdowneihin – ranskalaiset pelkäävät 55 kauhun päivän toteutumista uudelleen
RanskaMatkailuEmmanuel MacronKoronarajoituksetKoronarokotusKoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ranska
  • 17:45
    Pariisi

    38-vuotiaalle naiselle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • Eilen20:00
    Victoria Silvstedt

    Muistatko vielä Playboy-malli Victoria Silvstedtin? Tältä 50-vuotias tähti näyttää nykyään

  • Eilen13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • to16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen

  • to14:47
    Pariisi

    Viisi uutta kiinniottoa Louvren jalokivivarkaustutkinnassa