Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ranskan ex-maajoukkuetähti ei sulattanut Ronaldon kyynärpääiskun tuomiota: "Soitettiinko Fifan puheenjohtajalle?"

/All Over Press
Julkaistu 26.06.2018 16:34
Toimittajan kuva

Aleksi Virtanen

aleksi.virtanen@mtv.fi

Ranskan paidassa 12 vuotta sitten MM-hopeaa voittamassa ollu Willy Sagnol kritisoi Iran-Portugali-ottelun erotuomarin Enrique Caceresin päätöstä olla antamatta punaista korttia Cristiano Ronaldolle.

LUE MYÖS: Cristiano Ronaldon rangaistuspotku oli historiallisesti merkittävä - VAR isossa roolissa MM-ennätyksessä

Ronaldo huitaisi kyynärpäällään Iranin topparia Morteza Pouraliganjia kaulaan. Pouraliganji jäi tilanteen jälkeen makaanaan maahan, ja Caceres kuunteli pitkään videotuomareiden näkemystä tilanteesta.

Caceres päätti hetken kuluttua mennä itse katsomaan tilannetta videolta, jonka jälkeen hän nosti Ronaldolle keltaisen kortin. 

Muun muassa Iranin päävalmentaja Carlos Queiroz ei tuntenut maanmiestään kohtaan yhtään sympatiaa, vaan oli sitä mieltä, että Ronaldolle olisi ehdottomasti kuulunut tempustaan punainen kortti.

Sagnol antoi tilanteesta oman näkemyksensä ranskalaiselle tv-kanavalle RMC Sportsille.

- Soitettiinko Gianni Infantinolle (Fifan puheenjohtaja)? Katsot tilannetta yli minuutin videolta ja et anna punaista korttia. Ehkä he halusivat varmistaa Infantinolta, oliko temppu ulosajon arvoinen. Ronaldo on maailman paras pelaaja, mutta tuo oli selvästi punaisen kortin paikka, Sagnol pauhasi.

LUE MYÖS: Cristiano Ronaldon elehdintä herätti kummastusta – oma päävalmentaja puolusteli: "Se on täysin normaalia"

Caceresin tuomio oli valtava helpotus koko Portugalille, sillä Ronaldolta kaivataan maaleja neljännesvälierissä Uruguayta vastaan.

Lisää aiheesta:

Törkeä temppu Real Madridin superlupaukselta – hidastuskuva paljasti: "Selvä punainen"Tämä MM-välierän kohutilanne oli liikaa – väittely puhkesi tv-studiossa: "Miksi se ei olisi pilkku?"Farssi Tokion olympialaisissa – käsittämätön VAR-tuomio toi suoran punaisenMaradona jakoi kovaa kritiikkiä, FIFA jyrähti: "Täysin sopimatonta"Cristiano Ronaldon elehdintä herätti kummastusta – oma päävalmentaja puolusteli: "Se on täysin normaalia"Cristiano Ronaldo välttyi punaiselta kortilta, Iranin luotsi raivostui: "Ei ole ehtoa Ronaldolle tai Messille"
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 13:25
    TPS

    Urheilusuuruus Matti Sundelin on kuollut

  • 11:33
    Urheilu

    Vedonlyöntiskandaali paisuu – poliisi määräsi kymmeniä pidätyksiä

  • Eilen21:38
    MM-jalkapallo

    Jalkapallon MM-kisojen lohkot arvottiin – näin kävi

  • Eilen20:24
    MM-jalkapallo

    Donald Trumpilta irvokas temppu MM-kisojen lohkoarvonnassa

  • Eilen19:31
    Jalkapallon MM 2026

    Kommentti: Trump sai viimein rauhanpystinsä – Fifa-pomo palkitsi kaverinsa, joka ei pelin yhteishengestä piittaa