Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Ralliautojen turvallisuudessa yhä aukkoja, asiantuntijalta erityinen huomio – "Ne ovat vaaranpaikat meille"

Julkaistu 13.04.2023 20:42
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto
Toimittajan kuva
Christian Soininvaara

christian.soininvaara@mtv.fi

C Moren asiantuntija Riku Tahko kommentoi ralliautojen turvallisuutta Craig Breenin kuolemaan johtaneen onnettomuuden jälkeen.

Rallimaailma sai surullisia uutisia torstaina, kun WRC-tähti Craig Breen menehtyi Kroatian MM-ralliin valmistavissa testeissä tapahtuneessa onnettomuudessa.

LUE MYÖS: Silminnäkijältä kylmääviä sanoja Craig Breenin traagiselta onnettomuuspaikalta – tämä rallitähden kuolemasta tiedetään

Silminnäkijähavaintojen mukaan ajoväylältä ulos ajautunut irlantilaiskuljettaja ajoi päin tien sivussa olleen aidan pystypaalua ja menehtyi välittömästi.

Traaginen onnettomuus nosti ralliautojen turvallisuuden jälleen keskustelupöydälle. Ralliautojen turvallisuus on ottanut valtavia askeleita eteenpäin viime vuosina, mutta vaara on aina läsnä.

– En usko, että mitään lajia täysin turvalliseksi saadaan. Ei myöskään rallia. Todella paljonhan rallin turvallisuusaspekteihin on kiinnitetty huomiota lähivuosina. Ne kehittyvät vuosi vuodelta, C Moren asiantuntija Riku Tahko pohtii.

LUE MYÖS: Esapekka Lappi meni shokkiin tallikaverinsa Craig Breenin kuolemasta – "Ensin en uskonut sitä"

Tahko nostaa esiin ralliautojen turvallisuuden Akilleen kantapään, jota on hyvin vaikea korjata paremmaksi yksinkertaisista syistä.

– Meidän vaaranpaikat ovat oviaukot. Meidän on jollain päästävä sinne turvakaarien väliin autoon sisään. Siihen on yksinkertaisesti jätettävä sen verran tilaa, että sinne autoon pääsee. Vaikka tällekin vuodelle on tuotu uusia turvajärjestelmiä, nimenomaan turvakaarien sijoitteluihin. Kuskien on päästävä sinne autoon. Ne ovat vaaranpaikat meille, Tahko kertoo.

MM-ralliRalliCraig BreenMoottoriurheiluUrheilu
Toimittajan kuva
Riku Hellanto
MTV Uutiset

Riku Hellanto työskentelee MTV Uutisten urheilutoimituksessa. 

Juttuvinkkejä otetaan vastaan sähköpostilla riku.hellanto(at)mtv.fi

Toimittajan kuva
Christian Soininvaara
MTV Uutiset

Christian Soininvaara työskentelee MTV Uutisissa ja MTV Urheilussa uutis- ja urheilutoimittajana. 

Soininvaaran kiinnostus uutis- ja urheiluaiheisiin on laaja, ja voit nähdä hänet myös raportoimassa suorana kentältä kun uutismaailmassa tapahtuu. 

Soininvaaraan voit olla yhteydessä urheilumaailmaan ja uutisiin liittyvissä juttuvinkeissä. Intohimoisena videotekijänä hän ottaa vastaan myös lukijoiden videoita ja kuvia.

Lisää aiheesta:

MM-rallipomolta hätkähdyttävä paljastus Craig Breenin onnettomuudesta: "En voisi kuvitellakaan, että sellainen on mahdollista"Tältä Craig Breenin traagisen turman tapahtumapaikalla näyttää nyt – ralliväen raskas viikonloppu alkamassaCraig Breenin onnettomuus nosti esiin tärkeän turvallisuuskysymyksen – "Riskejä ei voida poistaa kokonaan"Kroatiassa kuollut Craig Breen kohtasi tragedian myös vuonna 2012 – kartanlukija menehtyi rallionnettomuudessa: "Se tuhosi minut"Silminnäkijältä kylmääviä sanoja Craig Breenin onnettomuuspaikalta – tämä rallitähden traagisesta kuolemasta tiedetäänMM-rallitähden testionnettomuudesta videomateriaalia – "Voin kertoa, ettei se ollut mukavin kokemus"

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen10:26
    Hyundai

    MM-rallitalli lähtee Suomesta

  • 26.12.202506:58
    Ralli

    MM-ralliin todellinen harvinaisuus

  • 25.12.202515:07
    Sami Pajari

    Sami Pajaria parjattiin – tätä on luvassa

  • 25.12.202508:45
    Ralli

    Haamuraja rikki? Esapekka Lapilla ja Sami Pajarilla sauma suurtekoon

  • 24.12.202516:02
    Ralli

    Nähtiinkö ratkaisu MM-rallin alhoon Suomessa? Jonne Halttunen ärähtää nykymenosta