Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rakastettu Tivoli Seiterä lopettaa: "On aika sanoa heippa"

Tuomo ja Mari Seiterä ovat pyörittäneet tivolia noin 30 vuotta.
Tuomo ja Mari Seiterä ovat pyörittäneet tivolia noin 30 vuotta.Tivoli Seiterä
Julkaistu 20.03.2024 10:45
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Tivoli Seiterä lopettaa lähes 60-vuotisen kiertuetoimintansa.

Yleinen epävarmuus on hankaloittanut merkittävästi tivolitoimintaa, Tuomo ja Mari Seiterä kertovat yrityksen tiedotteessa.

– Henkilökunnan saatavuus, kohonneet paikkavuokrat, inflaation vaikutukset muun muassa kuljetuskustannuksiin sekä jatkuvasti kasvava viranomais- ja lupabyrokratia sinetöivät päätöksen, että kilometrit ovat nyt kohdallamme täynnä.

Myös henkilökunnan saatavuus on vaikeutunut Ukrainan ja Venäjän sodan takia. Yritys kertoo työllistäneensä lukuisia kansallisuuksia kiertävään kausityöhön, johon on sen raskauden vuoksi ollut vaikea löytää tekijöitä.

Tivoli Seiterän on perustanut vuonna 1966 Tuomo Seiterän isä Lauri Seiterä. Tivolitoiminta on siis kulkenut suvussa lähes 60 vuotta. Tuomo ja Mari Seiterä ovat pyörittäneet tivolia noin 30 vuotta.

– Tivolitoiminta on ollut perheellemme elämäntyö ja mielekäs bisnes, mutta työ on vaativaa ja pitää sisällään paljon muutakin kuin kiertuekuukaudet. Nyt on meidän aika ottaa rennommin – vaikka paikalleen ei meidän luonteellamme osatakaan jäädä.

Seiterän pariskunta toivottaa menestystä kaikille tivolitoimintaa jatkaville. 

– Toivomme että jatkossakin hupi vielä menee sinne, missä ihmiset ovat. Ilon merkitys vain kasvaa näinä aikoina.

Lisää aiheesta:

Suosittu lasten seikkailupuisto hakeutuu yrityssaneeraukseenSuomen tunnetuin sirkus ja tivoli yhdistävät voimansa – johtaja aloitti oman kiertue-elämänsä jo viikon ikäisenä: "Naamasta näkyy, onhan se rankkaa"Satu Silvon kasvisravintola Silvoplee hakeutuu konkurssiin – toiminta loppuu välittömästiNäin korona iski Suomen huvipuistoihin: Muumimaailmasta puuttuvat ulkomaalaiset kävijät kokonaan – Linnanmäellä eniten haasteita ovat aiheuttaneet unohtuvat turvavälitPuolet Suomen Tivolin liikevaihdosta katosi koronan myötä – hyppäsimme maailmanpyörään selvittämään, miten loppukesän käySäilyvätkö turvavälit vuoristoradan kyydissä? Näillä keinoilla huvipuistot valmistautuvat korona-ajan huvitteluun
HuvipuistotYrittäjyysKulttuuriUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huvipuistot
  • 18.8.13:45
    Onnettomuudet

    Painajainen huvipuistossa: Laite romahti alas 15 metristä Intiassa

  • 12.8.22:26
    Kuusamo

    Vuoristorata taivuteltiin Rukalla tunturin huipulle – uskaltaisitko kyytiin?

  • 2.8.09:04
    Linnanmäki

    Linnanmäki sai kaksi uutta laitetta – Keikutin avautuu maanantaina

  • 1.8.17:08
    Onnettomuudet

    Linnanmäki ja Särkänniemi perustelevat MTV:lle, miksei Saudi-Arabian huvipuistoturma voisi tapahtua Suomessa

  • 25.7.14:41
    Ruotsi

    Tivolia ei voitu avata Ruotsissa – syynä humaltunut henkilökunta