Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Räikkönen taas päivänsä nopein – Bottas koko viikon ykkösmies

imago/Eibner/ All Over Press
Julkaistu 02.03.2017 19:04
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Barcelona

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Barcelonan F1-testien ensimmäinen viikko tuli päätökseen tänään. Kimi Räikkönen oli päivän nopein ja Valtteri Bottas puolestaan nosti kierrosmääränsä huimiin lukemiin.

MAINOS

F1-testikooste maanantaista torstaihin C Morella!

Kooste jokaisesta testipäivästä 27.2.-2.3. C Moren suoratoistopalvelussa osoitteessa www.cmore.fi ja MTV Maxilla kello 22.40.

Tilaa C More

Viimeisenä päivänä ajettiin sekä päivän aluksi että lounastauon jälkeen kastellulla radalla. Näin rengastoimittaja Pirelli sai arvokasta tietoa märän kelin renkaista.

Aikavertailuissa ei päästy lähelle viikon pohjia, mutta Kimi Räikkönen oli ensimmäisen testipäivänsä tavoin päivän nopein. Hän kellotti ajan 1.20,872 pehmeillä renkailla. Viikon parhaaksi ajaksi jää Bottaksen eilen ajama 1.19,705.

Bottas ajoi tänään juuri ennen lounastaukoa hetkisen ja kerrytti iltapäivän loppuun mennessä yhteensä 68 kierrosta. Bottas oli viikon selvästi ahkerin kuljettaja, sillä hän tahkosi neljässä päivänpuolikkaassa kaikkiaan 324 kierrosta. Se on pyöreästi viisi kisamittaa Barcelonan radalla.

Bottas on siis ensimmäisen viikon ykkösmies sekä aikavertailuissa että kierrosmäärissä.

Räikkönen ajoi tänään 93 kierrosta ja kahden kokonaisen ajopäivänsä aikana hän ajoi yhteensä 201 kierrosta. Tallikaveri Sebastian Vettel sai kahdessa päivässä kierrettyä radan 267 kertaa.

Ferrari oli Mercedeksen tavoin ensimmäisellä viikolla vakuuttava, eikä Räikkönen kärsinyt suurista teknisistä ongelmista. Tänään puolestaan Mercedeksellä oli huolia, sillä aamupäivä meni ohi elektroniikkavikaa selvittäessä. Sen takia Lewis Hamilton ei ajanut aamupäivän aikana.

Tämän päivän ison kierrosmäärä 118 kertyi Romain Grosjeanille, jonka Haas-talli sai toistamiseen tällä viikolla yli sata kierrosta päivässä.

Viimeisen päivän huolestuneimmat olivat Toro Rosso ja Williams. Toro Rosso sai vain heti aamun aluksi yhden kierroksen, mutta moottorissa oli vikaa, eikä autoa sen jälkeen radalle saatu. Williamsin päivä meni puolestaan kokonaan ohi, kun Lance Strollin eilisen kolarin vauriot estivät ajamisen.

Nyt talleilla on neljä päivää aikaa analysoida saatuja tietoja. Testit jatkuvat tiistaina ja odotettavissa on paljon uusia kokeiluja talleilta. Suomalaisten näkökulmasta kausi on saanut hyvän alun.

Lisää aiheesta:

Räikkönen ykkönen omilla lukemillaan – testien lopuksi huoltaBottas raatoi eikä jahdannut kärkipaikkaa takaisin – Vettelillä rautainen viikkoMassa kiisi Bottaksen kantaan ja testasi paalupaikkaa – Red Bullin mutteria kiristettyBottas otti yllättäen Hamiltonin jämät – Räikkönen jatkoi Ferrarin vahvaa menoaVettel yritti tunkea Bottaksen valtaistuimelle – Ferrari hyytyi lopulta radalleRäikkönen puurtaa tasaista tahtia – Hamilton rymisteli seuraavalle sekuntiluvulle
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 8.12.10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"