Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Räikkönen mukana F1-kuskien kriisipalaverissa – mitä tapahtuu aika-ajolle?

Kimi Räikkönen F1-kuskien palaverissa
Kimi Räikkönen F1-kuskien palaverissa
Julkaistu 02.03.2016 20:56
Toimittajan kuva

Jani Merimaa

jani.merimaa@mtv.fi

Joukko F1-kuljettajia kokoontui keskiviikkoiltana Barcelonan varikolla kriisipalaveriin Kansainvälisen autoliiton FIA:n kilpailunjohtajan Charlie Whitingin kanssa.

Asialistalla oli F1-sarjan aika-ajojärjestelmä, josta ei ole tehty vielä päätöstä, kun kauden alkuun on enää kaksi viikkoa.

Viimeisimmän tiedon mukaan aika-ajoon suunnitellaan pudotusjärjestelmää, jossa ajetaan ensin muutama minuutti ja sen jälkeen hitain kuljettaja pudotetaan jatkosta aina 90 sekunnin välein. Tämä systeemi tulisi kuitenkin käyttöön vain ensimmäiselle ja toiselle aika-ajo-osiolle, mutta ei kärkiruudut ratkaisevalle kolmannelle osiolle, jolla jatkettaisiin vanhaan malliin.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Kimi Räikkönen oli palaveriin osallistuneiden kuljettajien joukossa, mutta Valtteri Bottas ei. Myös Lewis Hamilton oli poissa, kun taas Nico Rosberg osallistui keskusteluun.

Kuljettajat eivät kommentoineet palaverin antia kävellessään ulos FIA:n toimistosta, mutta McLaren-kuljettaja Jenson Button kommentoi MTV Sportille tilannetta juuri ennen palaveria.

- Pidän uusista säännöistä, koska niiden opetteleminen on hauskaa. Kuskit tekevät virheitä, mikä auttaa meitä, koska automme ei ole kilpailukykyisin. Minun mielestäni formula ykkösissä on kuitenkin muita osa-alueita, joita pitäisi tarkastella ennen kuin alamme sotkea aika-ajoa. Mielestäni aika-ajo on ollut viime aikoina varsin hyvää. Mielestäni lauantait ovat tuoneet lajia edustavasti esille, Button linjasi.

Lisää aiheesta:

Farsseista eroon? – Formula ykkösten aika-ajoihin tulossa muutosMersu-pomo MTV Sportille: En ole enää mistään varmaUusi ehdotus F1-aika-ajosta: lähtöjärjestys kahden kierroksen yhteistuloksellaF1-tallipomot yksimielisiä: "hirveästä" aika-ajosta täytyy luopuaSunnuntaina tulee päätös: näin F1-aika-ajo on muuttumassaAlonsolta suorat sanat aika-ajofarssista: Tämä on surullista
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"