Kimi Räikkönen kävi tekemässä aamun toiseksi nopeimman kierrosajan formula ykkösten Kiinan GP:n ensimmäisissä harjoituksissa. Valtteri Bottaksen Mercedes-talli ei vielä edes kokeillut viikonlopun nopeimpia renkaita.
MAINOS
Kiinan F1-viikonloppu
C Morella!Perjantai: Harjoitukset klo 8.55
Lauantai: Harjoitukset klo 5.55, aika-ajo klo 8.55
Sunnuntai: Kiinan GP klo 8.55, ennakkotunnelmat klo 7.30!Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.
Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!
Aamun nopein Shanghaissa oli Mercedeksen Lewis Hamilton, joka teki viikonlopun pohja-ajaksi 1.33,999, joka on yli 0,6 sekuntia parempi kuin vuoden takainen harjoitusten kärkiaika. Räikkönen oli toisena reilut kolme kymmenystä ja Bottas kolmantena päälle neljä kymmenystä perässä.
LUE MYÖS: Räikkönen kummastelee pomonsa kehuja: tiimin ei pitäisi tietää mitään kuntotestien tuloksista
Räikkönen teki aikansa ultrapehmeillä renkailla, jotka ovat viikonlopun seoksista pehmeimmät. Sekä Hamilton että Bottas ajoivat koko harjoitukset keskimmäisillä eli pehmeillä renkailla.

