Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puukotettu Salman Rushdie päässyt pois hengityskoneesta – pystyy puhumaan

2:18Kirjailija Salman Rushdieta puukotettu luentotilaisuudessa, viety leikkaukseenKirjailija Salman Rushdieta puukotettiin perjantaina luentotilaisuudessa.
Julkaistu 14.08.2022 06:27

MTV UUTISET – STT

Perjantaina puukotettu kirjailija Salman Rushdie on päässyt pois hengityskoneesta ja hän pystyy puhumaan.

Asian on vahvistanut Rushdien agentti Andrew Wylie muun muassa New York Times -lehdelle.

Wylie kertoi eilen, että Rushdie saattoi menettää toisen silmänsä puukotuksen vuoksi. Lisäksi hänen maksansa vaurioitui ja toisesta kädestä katkesivat hermot.

Lue myös: Salman Rushieta puukottanut mies sai syytteet murhan yrityksestä

Rushdien ja häntä kirjallisuustapahtumassa haastatelleen Ralph Henry Reesen kimppuun hyökännyttä 24-vuotiasta miestä vastaan on nostettu syyte Rushdien tapon yrityksestä ja Reesen pahoinpitelystä. Rikosnimikkeet voivat vielä muuttua tutkinnan edetessä.

Epäilty on kiistänyt syyllisyytensä rikoksiin, kun jutun syyttäjä on taas luonnehtinut miehen tekoja ennalta suunnitelluiksi. New York Timesin mukaan mies iski Rushdieta puukolla 10 kertaa.

Mies hyökkäsi Rushdien ja Reesen kimppuun New Yorkin osavaltiossa, kun Rushdie oli aloittamassa esitelmäänsä. Kaksikon kimppuun hyökännyt mies otettiin kiinni välittömästi.

Poliisin mukaan hyökkääjä on kotoisin Fairfieldistä New Jerseyn osavaltiosta. Hän on syntynyt ja kasvanut Yhdysvalloissa, mutta hänen perheensä on uutistoimisto AFP:n mukaan kotoisin Etelä-Libanonista.

Juttua päivitetty 14.8. kello 11.43: Jutun rikosnimike korjattu tapon yritykseksi. Nimike voi muuttua tutkinnan edetessä.

Lisää aiheesta:

Vakuutusyhtiön toimitusjohtajan ampumisesta epäiltyä uhkaa jopa kuolemantuomioRushdien hyökkäyksestä epäilty kertoo lukeneensa vain pari sivua kohutusta kirjasta – yllättyi, että kirjailija selvisi hengissäPuukotettu kirjailija Salman Rushdie voi jo paremmin – pystyi puhumaan rikostutkijoiden kanssa Salman Rushdieta puukottanut mies sai syytteen murhan yrityksestäSalman Rushdien puukottaja 24-vuotias mies, kertoo NBC – epäillään ääriajattelijaksiNYT: Kaulaan ja vatsaan puukotettu kirjailija Salman Rushdie hengityskoneessa, vaarassa menettää silmänsä ja maksa vaurioitunut
VäkivaltaiskutKirjallisuusYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Väkivaltaiskut
  • 18.10.14:49
    Israelin ja Hamasin sota

    Israel vaihtoi Hamasin kanssa ruumiita ja iski "keltaisen viivan" ylittäneeseen bussiin aselevosta huolimatta – 9 kuoli

  • 15.10.09:43
    Yhdysvallat

    Kuvernöörin murhayritys tallentui videolle USA:ssa – näin mies iski perheen nukkuessa

  • 8.10.18:48
    Iso-Britannia

    Poliisi: Synagogalla Britanniassa väkijoukkoon hyökännyt vannoi uskollisuutta Isisille

  • 8.10.13:33
    Myanmar

    Varjoliitäjä pudotti pommeja keskelle juhlaa – ainakin 40 kuollut Myanmarissa

  • 25.9.16:10
    Yhdysvallat

    Hätäkeskukseen tuli ilmoitus ja kalifornialainen konstaapeli meni paikalle – sitten veitsi heilui