Presidentti Vladimir Putinin entisen avustajan mukaan länsimaat eivät ole ymmärtäneet Venäjän johtajan ajattelua.
Svenska Dagbladet -lehden haastatteleman Andrei Illarionovin mukaan myös Baltian maat ja Suomi ovat Putinille Venäjän etupiiriä.
-Lännen johtajat näyttävät unohtaneen täysin, että maailmassa on johtajia, jotka haluavat valloittaa toisia maita, Illarionov sanoo.
Illarionovin mukaan Putin tuskin suunnittelee pikaisia toimia Natoon kuuluvaa Baltiaa tai EU-maa Suomea vastaan. Kysymys voi kuitenkin tulla uudelleen ajankohtaiseksi, jos Putinia ei nyt pysäytetä Ukrainassa.
-Putinhan on sanonut useasti kommunistien ja bolshevikkien tehneen suuria virheitä. Hän voisi hyvin sanoa bolshevikkien pettäneen vuonna 1917 Venäjän kansalliset edut myöntämällä Suomelle itsenäisyyden, Illarionov perustelee.
Yhdysvalloissa markkinaliberalistisessa Cato-ajatushautomossa nykyisin työskentelevä Illarianov toimi Putinin taloudellisena pääneuvonantajana vuosina 2000-2005.