Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Putinilta yllättävä miljoonahanke: Haluaa rakentaa nettiin oman venäjänkielisen Wikipedian, jossa "tieto on luotettavaa"

Venäjän presidentti Vladimir Putin tahtoisi oman, venäjänkielisen version Wikipediasta.
Venäjän presidentti Vladimir Putin tahtoisi oman, venäjänkielisen version Wikipediasta.
Julkaistu 07.11.2019 21:56

Salla Laurila

Presidentti Vladimir Putin tahtoisi oman, venäjänkielisen version Wikipediasta, uutisoi Independent.

Putin sanoi venäjän kielen tulevaisuutta käsittelevässä tapaamisessa, että hän toivoisi Wikipedian korvattavan omalla, venäjänkielisellä ensyklopedialla. Putin vielä totesi, että hänen visioissaan Venäjän omassa Wikipediassa "tieto olisi luotettavaa". 

Tällä Putin viittasi venäjänkieliseen tietosanakirja Great Russian Encyclopediaan, jota on julkaistu paperimuodossa. Tietosanakirja pohjautuu Neuvostoliiton aikaiseen tietosanakirjaan. Teosta on kritisoitu, koska sen sisällön sanotaan muistuttavan osittain neuvostohallinnon virallisia kantoja. 

Maan hallitus suunnittelee käyttävänsä yli 24 miljoonaa hanketta varten seuraavan kolmen vuoden aikana.

Venäjänkielisessä Wikipediassa on 1,5 miljoonaa artikkelia. Wikipedia on vapaan sisällön tietosanakirja, joka on käytettävissä miltei 300 eri kielellä.

Venäjää on historian saatossa syytetty Wikipedia-artikkeleiden muokkaamisesta, esimerkiksi malesialaiskonetta ja Ukrainan kriisiä käsittelevissä artikkeleissa. 

Vladimir Putin
Venäjä
Ulkomaat
not-found-image
Salla Laurila
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Muskin yhtiö julkisti haastajan WikipedialleVenäjä julkaisi oman "Wikipedian" – varsinainen Wikipedia aiotaan sulkeaMeduza: Venäjän viranomaiset julkistavat uudet propagandaa sisältävät oppikirjat – kokonainen oppikirjan osio omistettu "erityissotilasoperaatiolle"Venäjän duuma aloittaa venäjän kielen puhdistamisen – vierassanat halutaan pois käytöstä "ulkomaisten vaikutteiden siivoamiseksi"Estotoimet jylläävät Venäjällä: Nyt blokattiin suosittu shakkisivustoVladimir Putin korvaamassa verkkosanakirja Wikipedian omalla versiollaan: "Luotettavaa tietoa nykyaikaisessa muodossa"

Tuoreimmat aiheesta

Vladimir Putin
  • Eilen18:25
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Trumpin kanssa on puhuttu USA:n joukkojen läsnäolosta osana turvatakuita

  • Eilen14:22
    Ukrainan sota

    ISW: Ei mitään viitteitä Ukrainan väitetystä iskusta Putinin huvilaa vastaan

  • Eilen13:20
    Politiikka

    IL: Ano Turtiainen sai Venäjältä pakolaisstatuksen, ei poliittista turvapaikkaa

  • Eilen10:17
    Venäjä

    Väite: Putinin veteraanit tappaneet satoja siviilejä Venäjällä

  • ma14:42
    Rauhantunnustelut

    Ukraina-neuvottelut: Tärkeintä pitää Trump tyytyväisenä – "Kuinka paljon voi mielistellä?"