Venäjän opposition keulakuva Julija Navalnaja sanoo ihmisoikeusjärjestönsä pyrkivän aiheuttamaan monenlaisia ongelmia Vladimir Putinille.
Maanpaossa elävä venäläinen oppositiojohtaja Julija Navalnaja on yhdysvaltalaisen Human Rights Foundation (HRF) -ihmisoikeusjärjestön puheenjohtaja.
Hänen mukaansa järjestön tarkoitus on edelleen paljastaa Putinin propagandaa ja avustaa Venäjällä olevia poliittisia vankeja.
– Taktiikkaamme kuuluu myös jatkuvasti löytää uusia keinoja aiheuttaa ongelmia Putinille ja hänen lähipiirilleen, Navalnaja kertoi puheenvuorossaan SuomiAreenassa.
Keinoja ei kaihdeta
"Ongelmilla" Navalnaja tarkoittaa esimerkiksi tutkimuksia ja henkilöihin kohdistuvia pakotekeinoja.
– Se voi olla videoita, jotka paljastavat heidän propagandaansa, tai rehellisiä sosiologisia mielipidemittauksia. Se voi olla poliittisten vankien puolustamista tai poliitikkojen tapaamisia lännessä, Navalnaja tarkensi ihmisoikeusjärjestön käytettävissä olevia keinoja.
Lue myös: Julija Navalnaja: "En halua Putinin kuolevan"
Siperiassa kuolleen oppositiojohtaja Aleksei Navalnyin leski puhui aiheesta Porin kaupungin ja MTV:n järjestämässä keskustelufestivaali SuomiAreenassa.
Navalnaja alleviivasi järjestön olevan valmis työskentelemään vapaamman Venäjän puolesta pitkäjänteisesti.
– Olemme valmiita mihin tahansa toimeen, emmekä pelkää mitään haastetta, hän täsmensi.
1:07:49Navalnajan puheenvuoron ja haastattelun SuomiAreenassa näet kokonaisuudessaan tästä.