Venäjän vapaustaistelija Navalnaja: Pyrimme aiheuttamaan ongelmia Putinille

1:57imgSiperiassa kuolleen oppositiojohtaja Aleksei Navalnyin leski piti väkevän puheenvuoron SuomiAreenassa. Katso tästä tiivistys puheesta.
Julkaistu 29.06.2025 06:30
Toimittajan kuva

Satu Koistinen

satu.koistinen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Venäjän opposition keulakuva Julija Navalnaja sanoo ihmisoikeusjärjestönsä pyrkivän aiheuttamaan monenlaisia ongelmia Vladimir Putinille.

Maanpaossa elävä venäläinen oppositiojohtaja Julija Navalnaja on yhdysvaltalaisen Human Rights Foundation (HRF) -ihmisoikeusjärjestön puheenjohtaja.

Hänen mukaansa järjestön tarkoitus on edelleen paljastaa Putinin propagandaa ja avustaa Venäjällä olevia poliittisia vankeja.

– Taktiikkaamme kuuluu myös jatkuvasti löytää uusia keinoja aiheuttaa ongelmia Putinille ja hänen lähipiirilleen, Navalnaja kertoi puheenvuorossaan SuomiAreenassa.

Keinoja ei kaihdeta

"Ongelmilla" Navalnaja tarkoittaa esimerkiksi tutkimuksia ja henkilöihin kohdistuvia pakotekeinoja.

– Se voi olla videoita, jotka paljastavat heidän propagandaansa, tai rehellisiä sosiologisia mielipidemittauksia. Se voi olla poliittisten vankien puolustamista tai poliitikkojen tapaamisia lännessä, Navalnaja tarkensi ihmisoikeusjärjestön käytettävissä olevia keinoja.

Lue myös: Julija Navalnaja: "En halua Putinin kuolevan"

Siperiassa kuolleen oppositiojohtaja Aleksei Navalnyin leski puhui aiheesta Porin kaupungin ja MTV:n järjestämässä keskustelufestivaali SuomiAreenassa. 

Navalnaja alleviivasi järjestön olevan valmis työskentelemään vapaamman Venäjän puolesta pitkäjänteisesti. 

– Olemme valmiita mihin tahansa toimeen, emmekä pelkää mitään haastetta, hän täsmensi.

1:07:49imgNavalnajan puheenvuoron ja haastattelun SuomiAreenassa näet kokonaisuudessaan tästä.

Lue myös: 

Julija Navalnaja Suomessa: "Tämä on koko maailman taistelu"

Julija Navalnajaa huolestuttaa erityisesti yksi asia Donald Trumpissa

Tuoreimmat aiheesta

SuomiAreena2025