Venäjän presidentti Vladimir Putin väittää, että Ukrainan vastahyökkäys venäläisjoukkoja vastaan on epäonnistumassa.
Ukraina aloitti viime kuussa vastahyökkäyksen kerättyään lännen avulla asevarastoja ja vahvistettuaan hyökkäysvoimiaan.
Putinin mukaan kaikki Ukrainan yritykset murtautua Venäjän puolustuksen läpi ovat epäonnistuneet. Presidentti kommentoi asiaa televisiohaastattelussa sunnuntaina.
Ukraina myönsi perjantaina, että taisteluissa on kohdattu vaikeuksia ja ettei joukkojen eteneminen ole nopeaa.

NY Times: Ukraina menetti viidenneksen taisteluihin heitetystä kalustosta
Ukraina menetti vastahyökkäyksensä kahtena ensimmäisenä viikkona jopa 20 prosenttia kaikesta kalustosta, jonka se heitti venäläislinjoja vastaan, väittävät yhdysvaltalais- ja eurooppalaisviranomaiset New York Timesin (NYT) mukaan.
Yhdysvaltalaislehden mukaan tappiot putosivat noin kymmeneen prosenttiin seuraavina viikkoina. Molemmat tappioluvut kattavat sekä tuhoutuneen että vaurioituneen kaluston.
Kyse ei ollut vain sattumasta tai paremmasta menestyksestä, sillä NYT:n tietojen mukaan Ukraina vaihtoi taktiikoitaan. Käytännössä se keskittyi kuluttumaan venäläisjoukkoja tykistöiskuilla ja ohjuksilla sen sijaan että rynnäköisi miinoitettuja ja linnoitettuja venäläisasemia vastaan.

