Puola aikoo lähettää Leopard-taistelupanssarivaunuja Ukrainalle – vaikka ilman Saksan lupaa
Puola aikoo hakea Saksan hyväksyntää Leopard-taistelupanssarivaunujen lähettämiselle Ukrainaan, ilmoitti Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki tänään.
Ukraina sekä useat länsimaat, mukaan lukien Puola, Viro, Latvia ja Liettua, ovat vaatineet Saksaa antamaan luvan sen valmistamien tankkien toimittamiselle Ukrainaan. Sunnuntaina Saksan ulkoministeri Annalena Baerbock näytti jo vihreää valoa Puolalle sanomalla, että Saksa on valmis antamaan maalle luvan tankkien lähettämiseksi.
Puola on aiemmin puhunut 14 Leopard-tankin antamisesta Ukrainalle.
Pääministeri Morawiecki sanoi Puolan olevan valmiina lähettämään tankit myös ilman Saksan lupaa.
– Me pyydämme lupaa (Saksalta), mutta tämä on toissijaista. Vaikka emme saisi lupaa, lähettäisimme silti tankkejamme Ukrainaan muiden maiden kanssa, Morawiecki sanoi toimittajille tänään Guardianin mukaan.
Vaikka Saksaan kohdistuu nyt paljon kansainvälistä painetta, Saksa ei ole kiirehtinyt omaa päätöstään Leopard-tankkien lähettämisestä. ARD-kanavan haastattelussa sunnuntaina Saksan tuore puolustusministeri Boris Pistorius painotti, että päätöstä hyökkäykseen käytettävän raskaan sotakaluston antamisesta on harkittava tarkkaan, koska se vaikuttaisi hänestä myös saksalaisten turvallisuuteen, eikä Saksa halua osapuoleksi sotaan.
– Päätös tehdään pian, hän lupasi mutta sanoi Saksan etenevän asiassa liittolaistensa tahdissa.
Venäjä varoitti Ukrainan "joutuvan maksamaan" tankeista
Venäjä varoitti Ukrainan "joutuvan maksamaan", jos länsimaat antavat sille Leopard-tankkeja tai hyväksyvät niiden toimittamisen Ukrainalle.
– Kaikki maat, jotka suoraan tai epäsuorasti osallistuvat aseiden pumppaamiseen Ukrainalle sekä sen teknologisen tason nostamiseen, ovat vastuussa (konfliktin jatkumisesta), sanoi Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov.
– Tästä joutuu maksamaan Ukrainan kansa, hän sanoi Guardianin mukaan.
Ukrainalle annettavaa apua puidaan tänään Brysselissä
EU-maiden ulkoministerit puivat tänään Ukrainalle annettavaa apua kokouksessaan. Ulkoasiainneuvoston kokous alkoi Brysselissä aamupäivällä.
Pääpaino kokouksessa on ulkoministeriön tiedotteen mukaan Ukrainan tilanteessa ja maan auttamisessa. Viime viikolla moni EU:n jäsenvaltio ilmoitti uusista Ukrainalle lähetettävistä aseapupaketeista, joilla maa voi puolustautua Venäjän hyökkäystä vastaan.
Ukrainan aseapu oli esillä myös viime viikolla Saksan Ramsteinissa pidetyssä kokouksessa. Ukrainan liittolaiset eivät kuitenkaan saaneet Ramsteinissa tehtyä päätöstä Leopard-taistelupanssarivaunujen toimittamisesta Ukrainalle.
Myös Suomi ilmoitti viime viikolla toistaiseksi suurimmasta Ukrainalle annettavasta aseapupaketistaan. Paketin sisältämien puolustustarvikkeiden korvausarvo on noin 400 miljoonaa euroa.
Ulkoministeriön mukaan keskusteluissa on määrä käsitellä myös Ukrainan auttamista Euroopan rauhanrahastosta.
Ulkoministereiden on määrä keskustella myös Länsi- ja Pohjois-Afrikan maiden vakaudesta. Ministerit tapaavat lisäksi Palestiinan pääministerin Mohammad Shtayyehin. Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) edustaa Suomea kokouksessa.
Uusimmat
-
17:59
Jesse Puljujärven seura vaihtuu NHL:ssä? Myös toinen suomalaisnimi on tapetilla
-
17:52
Tampereella kerätään generaattoreita Ukrainaan – "Tuemme Kiovaa jatkossakin"
-
17:45
Ukrainalainen olympiavoittaja tyrmää KOK:n Venäjä-puheet: "Kultamitali naisten raiskaamisessa"
-
17:40
Meilahden sairaalasta jopa irtisanouduttu kroonisen parkkikaaoksen takia – uudet tilat pahentaneet ongelmaa: "Ei helpota hoitajien rekrytointia"
-
17:38
Valko-Venäjä: Kykenemme nyt itsenäisesti operoimaan venäläisiä Iskander-ohjusjärjestelmiä – MTV seuraa sotaa
-
17:35
Marin: Uuden turvallisuusneuvonantajan nimittäminen ehkä lykkääntyy
-
17:28
Kuljetusalan lakko näkyisi pursuilevina jäteastioina ja ehkä myös bensapumpuilla – "Tulee aiheuttamaan huomattavia ongelmia"
-
17:21
Finnair lopettaa kosmetiikan, asusteiden ja lahjaesineiden myynnin
-
17:12
Suomella on 200 Leopardia – Panssarivaunukomppanian päällikkö: "Maavoimien iskukykyisintä joukkoa"
-
17:01
Salkkarit-hahmo tekee tunnustuksen – yllättävä paljastus hämmentää
-
16:52
Näin eduskunnasta kommentoitiin translain hyväksymistä: "Turhaan lietsottu pelkoa" – "Emme voi muuttaa luonnonlakeja"
-
16:27
Kylmäävä video: Näin Kellokosken ammuskelija talsi moottoripyöräkerholle ja aloitti räiskimisen haulikolla – "Kohta tulee ruumiita"
-
16:22
Yhdysvaltalaisalus teki jättimäisen huumetakavarikon – kalastusalus täynnä epäilyttäviä Juhla Mokka -paketteja, näin Paulig kommentoi
-
16:20
Tutkimus: Pitkä avioliitto voi suojata dementialta
-
16:04
Supertähti Tom Brady päättää häikäisevän uransa – vakuuttaa lopettamispäätöksen pitävän tällä kertaa
-
16:04
SDP vahvistaisi julkista taloutta tulevalla vaalikaudella 3,5–6 miljardilla – näistä kohteista hakisi säästöjä
-
16:01
Sofia Järnefelt toimii Muodin huipulle -kisaajien mentorina – tätä pesti käytännössä tarkoittaa
-
15:49
Fifa taas myrskyn silmässä – yhteistyö naisia alistavan Saudi-Arabian kanssa järkyttää MM-kisojen järjestäjiä: "Olemme hyvin pettyneitä"
-
15:25
Eija-Riitta Korhola erosi kokoomuksesta – "Vahvistuu kuva puolueesta, joka pelkää olla mitään mieltä"
-
15:15
Kirkkonummella väkivallanteko – kolme henkilöä otettu kiinni
-
Lataa lisää