Kansa ei pääse näkemään Archien ristiäisiä.
Prinssi Harry ja herttuatar Meghan aikovat järjestää esikoisensa Archie Harrisonin ristiäiset yksityisesti. He tahtovat suojella lapsensa yksityisyyttä, joten ristiäiset järjestetään kuningattaren kappelissa Windsorin linnassa piilossa yleisöltä ja medialta.
Tilaisuudesta otettuja valokuvia luovutetaan myöhemmin medialle sekä julkaistaan sosiaalisessa mediassa.
Daily Mailin mukaan tilaisuus on pieni ja intiimi, sillä paikalle saapuu vain 25 vierasta. Mukana ovat ainakin prinssi Charles ja herttuatar Camilla, prinssi William ja herttuatar Catherine perheineen, sekä Archien kummit.
LUE MYÖS: Herttuatar Meghanin ja prinssi Harryn esikoinen kastetaan heinäkuussa – yksi kunnianarvoisa vieras ei saavu paikalle
Päätös on herättänyt kritiikkiä erityisesti siksi, että vasta viime viikolla uutisoitiin herttuaparin käyttäneen uuden kotinsa remontointiin 2,7 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja. Kuninkaallinen kirjailija Penny Juror arvostelee parin ratkaisua The Times -lehdessä.

