Tasavallan presidentti Sauli Niinistö sanoi viime viikolla saksalaislehti Die Zeitin haastattelussa toivovansa EU:lta "enemmän voimaa". Hän selitti lausuntoaan tänään MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa.
Jaakko Loikkasen haastattelussa Niinistö sanoi havahtuneensa siihen, että Venäjän Yhdysvalloille ja Natolle kohdistamat turvallisuusvaatimukset kohdistuvat itse asiassa EU-maihin.
Venäjä on vaatinut muun muassa sitovia lupauksia siitä, ettei sotilasliitto Nato saa enää laajeta itään.
Lisäksi Naton joukot pitäisi vetää pois niistä maista, jotka ovat liittyneet Natoon vuoden 1997 jälkeen. Tällaisia maita ovat muun muassa Baltian maat, Puola sekä Mustanmeren rannalla sijaitsevat Romania ja Bulgaria.
– Todellinen unioni kyllä reagoisi siihen, että sen alueeseen pyritään jollain tavalla puuttumaan, presidentti Niinistö sanoi.
Hän sanoo, että EU:lta on vähitellen alkanut tulla reaktioita asiaan, mutta asiaan olisi pitänyt havahtua aiemmin.
– EU on tässä asianosainen, ellei peräti asianomistaja, ja sitä kautta odottaisi selkeää ja nopeampaa reagointia.



